Avatar billede nicolajpj Nybegynder
09. januar 2008 - 17:58 Der er 2 kommentarer

Ustabil router?

Jeg har nogle problemer med min Netgear-router (kablet!)
Til tider når jeg belaster min internetforbindelse (8mb/bit ADSL fra TDC) med større downloads, f.eks. spildownload på min PS3, ryger internetforbindelsen.
Jeg mener at det er routeren fordi jeg heller ikke kan komme ind på routeren via webbrowseren (192.168.0.1) når internetforbindelsen ryger.
Derfor anskaffede jeg en ny af samme type, men nyere model, men den er faktisk endnu mere ustabil, så jeg bruger stadig den gamle.

Kan det være mig der gør noget forkert, eller hvad er der galt ?

Den jeg har/den nye jeg har købt er sådan en her:
http://www.shg.dk/link.asp?goto=infobox&varenr=240155

For at løse problemet (og få 1gb/bit) overvejer jeg at investere i sådan en:
http://www.shg.dk/link.asp?goto=infobox&varenr=240475

Men vil det løse mit problem ?
Avatar billede sleeper Nybegynder
11. januar 2008 - 19:57 #1
Hej

Har du prøvet at installere den nyeste firmware til din router?
Avatar billede nicolajpj Nybegynder
12. januar 2008 - 14:13 #2
Ja selvfølgelig...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester