Avatar billede gummimand Nybegynder
06. april 2008 - 18:36 Der er 21 kommentarer og
2 løsninger

Oplader til genopladelige batterier

Jeg har efterhånden brugt en mindre formue på at købe opladere til vores genopladelige batterier, at fidusen med at anvende genopladelige batterier er gået til.

Enten begynder de at ryge eller også holder de bare op med at virke. Jeg har købt dem i alle prislag - og fulgt brugsanvisningen ... Stadig uden at holde liv i bare een af dem i mere end seks måneder.

Er der nogen her der kan anbefale en oplader (prisen er næsten underordnet!)?
Avatar billede matcho Nybegynder
06. april 2008 - 19:26 #1
Avatar billede matcho Nybegynder
06. april 2008 - 19:27 #2
Glemte lige min virker påfemte år.
Avatar billede gummimand Nybegynder
06. april 2008 - 19:36 #3
Er det Powerbank Smart til 649,- med 12 V kabel, du tænker på?
Avatar billede matcho Nybegynder
06. april 2008 - 19:49 #4
Det er den der sælges til 499,00
Avatar billede larsoslo Nybegynder
06. april 2008 - 20:35 #5
jeg har en POWERhaus som jeg købte for mange år siden den kan lade fra stikkontak som alle kan men der fulgte også en adabter med så den kan lade i bilen .

det er en lyn lader så den lader på 1 time ..
Avatar billede larsoslo Nybegynder
06. april 2008 - 20:38 #6
odet var 2400mAh batterier der fulgte med den gang købte den i en foto butik der desværre er lukket nu men prøver lige at finde et link til dig
Avatar billede larsoslo Nybegynder
06. april 2008 - 21:24 #7
Powerhaus PX-65 30min. oplader m/4 stk AA 2700mAh

http://www.attech.dk/activepage/spares.asp?type=42&OrderBy=Varenavn

men der findes nok andre steder de sælger den prøv evt i fotobutik

jeg bruge den til min store flash og de der batterier holder utrolog godt jeg har ikke skiftet mine endnu
Avatar billede Beach Mester
07. april 2008 - 01:05 #8
Forespørgsel -> dine tidligere spørgsmål -> http://www.eksperten.dk/list.phtml?spm_creator=gummimand&status_1=on&status_2=on&status_3=on&status_4=on
- Det lader til du har en tendes til IKKE at vende tilbage til nogle af alle dine mange oprettede spørgsmål. Du har PT spørgsmål ude for 2.060 Eksperten penge ->
http://www.eksperten.dk/point.phtml?navn=gummimand
Jo mere du er opdateret mht. dine egne ? jo hurtigere og bedere svar vil du med garanti også få på nye ?

http://expfaq.dk/behandling_af_svar#behandling_af_svar

//Beach
Avatar billede larsoslo Nybegynder
07. april 2008 - 04:42 #9
Avatar billede larsoslo Nybegynder
07. april 2008 - 04:52 #10
ups det var den forkerte side du fik link til men her er den til 325 kr og den lader på 1/2 time den kan du rolig købe
http://www.bbec.dk/PriceList.asp
Avatar billede gummimand Nybegynder
07. april 2008 - 07:24 #11
beach

Du har helt ret, jeg ryder op asap!
Avatar billede larsoslo Nybegynder
08. april 2008 - 00:16 #12
har du kikket på det jeg har skrevet til dig lidt tilbage meldin ville være fint
Avatar billede gummimand Nybegynder
08. april 2008 - 07:48 #13
larsoslo

Jo tak, jeg har kikket, men går stadig rundt om den varme grød, og ved ikke hvad jeg skal købe. Strengt taget har jeg ikke brug for en lynlader, og jeg har den idé (måske er den fix) at batterierne har bedst af at blive ladt lidt mere blidt op. Indtil jeg har fået købt en dimmer, og set den an, er det lidt svært ellers at melde tilbage ...
Avatar billede larsoslo Nybegynder
08. april 2008 - 09:55 #14
ok men du kunne jo så bare vælge en anden type de har jo også en der ikker er lyn lader men min lader på 1 time og har virket i mange år og har stadig de batterier der fulgte med den gang og at fungere stadig ..
Avatar billede gummimand Nybegynder
08. april 2008 - 14:51 #15
beach

Så har jeg lukket alle huller ..., men ligesom dette spørgsmål, er der næsten kun kommentarer; ingen ligger et svar, så det er svært at få lukket, hvis jeg ikke selv vil tage alle poitne.
Avatar billede matcho Nybegynder
08. april 2008 - 16:39 #16
Hvis man mener man har fået hjælp.skal man bede den eller dem om et svar,og hvis du ikke fik noget der hjalp så kan du selv tage dem.
Avatar billede larsoslo Nybegynder
08. april 2008 - 17:10 #17
ok mener du at du ikk har fået et svar af mig. jeg har anbefalet en lader og ved at den er god . så hvis du mener det bare er en kommerntar så ved jeg ikke hvordan man svare på et spørgsmøl ????
Avatar billede gummimand Nybegynder
08. april 2008 - 19:11 #18
larsoslo

Det jeg mener er at jeg ikke kan give dig point for en kommentar, kun for svar. Sådan er eksperten.dk skruet sammen. Hvis du vil give et svar skal du vælge det til venstre for den box jeg netop nu skriver i.

Jeg mener IKKE at dine svar ikke er gode svar, blot at de er blevet "posted" som kommentare.

Så kom med nogle "svar"!
Avatar billede larsoslo Nybegynder
08. april 2008 - 23:21 #19
åhh ok det viste jeg ikk trode man skrev sine svar her sorry fikser den nu
Avatar billede larsoslo Nybegynder
08. april 2008 - 23:29 #20
her er der en fin pris liste ove de nevnte oplader der en både lyn lader samt alm. og jeg kan varmt anbefale dem som jeg skriver i mine kommentare så bruger jeg den selv uden problemer og har gjort det i mange år

hilsen lars
Avatar billede larsoslo Nybegynder
08. april 2008 - 23:30 #21
hmm glemte link sorry det kommer her http://www.bbec.dk/PriceList.asp
Avatar billede gummimand Nybegynder
08. april 2008 - 23:33 #22
Lukker - tak for hjælpen
Avatar billede Beach Mester
09. april 2008 - 01:41 #23
Jeg kommer lige ind fra sidelinien med et par råd:-)

En lynlader vil som du også selv skriver, hurtigere tage livet af de celler der er i et opladeligt batteri i forhold til en "rigtig" ladning. Man bør derfor optimalt lade med 10% af kapaciteten hvilket for et 2800mAh batteri er 280mAh og 10 timers ladning på tomme celler.

Nu er virkeligheden så gudskelov lidt en anden, og de batterier vi kan få i dag er i en meget bedere kondition end de var for bare 5 år siden. Jeg kunne næsten sige at man i dag næsten kan voldtage sine batterier uden at det skader:-)

Men uanset dette, så vil alle batterier have bedere ved en skånsom opladning og levetiden + kapaciteten vil blive forlænget betydeligt.

Men vi mennesker er jo magelige og jeg har også selv måtte overgive mig til en lader som ikke lige arbejder optimalt for en gammel radioamatør med fotohandler af proficion:-)

Alle mine ældre Varta computerstyrede ladere skulle have 8-12 timer til at lade 4 celler, hvorefter de slog over på vedligelsesladning. For at virke kunne man kun sætte 1, 2 eller 4 celler i opladeren, og ladningen startede så på alle celler samtidig.

Da jeg for 3 år siden første gang skulle køre de amerikanske landeveje tynde så var både ladetiden (vi overnattede jo ikke op til 12 timer på et hotel!) og lademetoden et problem da man ikke kunne kaste 110V på laderne. Ikke smart når ens forbrug var 12 1,2V celler i kameraet dagligt:-(

Jeg forsøgte mig med en hel del af de lidt billigere ladere (98,- til 399,-) og enten så virkede de ikke optimalt på 110V eller også så var der problemer med at laderen bare bankede løs (lynladerne) til man selv slukkede dem.

Så på den anden tur måtte jeg finde noget der med garanti virkede og fik af en RC freak et hint om noget Tysk der hed Ansmann.

Fandt denne på deres site--->
http://www.ansmann.de/cms/consumroot/charging-technology/fast-chargers/energy-16.html

1/ Den har switch-mode ladning hvilket betyder at alt hvad du hælder ind i laderen bliver ændret til den rette ladestrøm til cellerne.
2/ Den kan lade og styre 12 helt inderviduelle kanaler hvilket betyder at du kan have kanel 1+4+6+8+9 ladet med næsten døde celler, kanal 2+3+5 med næsten helt friske celler og de sidste kanaler ladet med batterier der kræver afladning. Alt styres af computeren somom man har 12 helt inderviduelle ladere i stikkontakten.
3/ det har ingen betydning om man kaster celler ind på en kanal mens den har gang i ladning på andre. Den måler på kort tid på den enkelte kanal og sætter processen i gang (genialt).
4/ LED-signal på hvert enkelt kanal så man kan følge ladeprocessen. Lidt lir til at starte med (Læs: Noget af et lysshow) men en rigtig god ting nå man står og skal bruge noget portabelt power hurtigt.
5/ Når ladningen er afsluttet slår den automatisk over på pulsladning (vedligelseesladning) hvilket kort fortalt betyder at der i meget korte perioder lades på cellerne hvorefter ladningen igen stoppes. Dette holder batterierne (kun NiMh) oppe på 100% kapacitet til du skal bruge dem.

Mener jeg måtte bløde omkring 800,- sure danske kroner for den, man har nu altid 12 friske celler klar i laderen, + de 6 der sidder i kameraet + de 6 der ligger i fototasken. Kan derfor meget hurtigt kommer i marken og ligge omkring 1500 billeder i kassen!

Jeps, endnu et "ukendt" mærke for de fleste, men inden for batteristyrede flyvere, biler mm. skulle de være ret gode til at hive de sidste dråber ud af de celler de kære voksne børn bruger *S*

-----------

Kanon at du har fået lukket så mange åbne spørgsmål. Jeps, det er ikke altid muligt at hive et svar hjem fra dem der hjælper. Prøver derfor i disse tilfælde selv at sætte en deadline på omkring en uge til at få dem jeg vil give point til at ligge et svar. Kommer det ikke inden deadline tager jeg mine point hjem til mig selv. Så har de haft muligheden:-)

-----------

Håber du blev lidt kolgere og at jeg ikke forvirede dig mere end da jeg startede:-))

//Beach
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester