I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Alder er en beregning ud fra en persons fødselsdato.
Med en persons fødselsdato kan jeg med ovenstående hjemmebryggede asp-kode få returneret en persons alder i år (der også tager højde for om man har haft fødselsdag i år eller ej).
Iøvrigt kan jeg godt lave DateDiff-delen - f.eks. sådan her:
SELECT Fornavn, FoedselsDato, DateDiff('yyyy',[FoedselsDato],Now()) AS Alder FROM t_person;
...Her er det altså jeg gerne vil have lavet det sådan, at den korrigerer for om man har haft fødselsdag endnu i år (ellers skal der trækkes et år fra alderen) - på samme måde som i min asp-funktion.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.