Jeg er igang med at lave et Galleri til en virksomhed, som ønsker at beskytte sine billeder, med et vandmærke.. men jeg er blevet lidt i tivlv om hvordan det skal laves..
har tænkt på to forskellige løsninger.
1. Når man loader billeder ind på den side hvor man kan se dem, så når man eks. vil se dem i stort, ligger jeg via en class et vandmærke over billeder, som er gennemsigtig.
2. Når jeg oploader billderne til mapperne via en fomular i admin, gemmer jeg 2 billeder, et uden vandmærk og et med vandmærke?
Hvilken en af de 2 løsninger er at foretrække hvis man os skal tænke på hastighed, det skal helst ikke tage 100 år at loade siden.
er der andre og bedre muligheder, på hvordan man kan lave det
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
narh der nu flere løsninger på det, og det har jeg set! men ville meget gerne vide hvilken da er hurtigst, da det er en virksomhed som har 25.000 brugere
det må da alt andet lige være det vigtigste at billedet ikke kan tilgås uden logoet på..? din metode 1 gør at folk - hvis de vil nok skal finde billedet uden vandmærke... din løsning 2. så skal du til at uploade 2 gange, og selv sætte vandmærke på? uanset skal der i hvertfald uploades to billeder og det må tage længere tid..
en merge via php tager nærmest ingen tid, og afhjælper dit problem på bedste vis?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.