Avatar billede marthor Nybegynder
23. juni 2008 - 21:39 Der er 7 kommentarer

problemer med ralink trådløst netkort og d-link dir-635 router

Hej

Jeg har haft en bærbar et par måneder med indbygget trådløst ralink netkort. Jeg har haft pc koblet op via en trådløs router fra d-link(dir 635) Det virkede upåklageligt indtil forleden hvor jeg pludseligt blev disconnected og nu har jeg rigtigt svært ved at komme på trådløst igen. Som om det trådløse kort i pc'en har problemer, da jeg til tider kan få lov at komme på men for det meste ikke får adgang.
Routeren virker umiddelbart fint og er koblet op på den via kabel nu.
Har prøvet at ændre alverdens indstillinger både på router og netkort for at få dem til at snakke sammen igen.

Kan det være at jeg har et ringe netkort i min pc. Skal det evt. være et d-link kort jeg skal have til pc-en for at kunne snakke ordentligt sammen med routeren.

Er efterhånden ret frustreret over ikke at kunne få det til at funge mere.

på forhånd tak
Avatar billede dragonknight Juniormester
24. juni 2008 - 11:28 #1
Det kan også være, at din nabo, netop på det tidspunkt du fik problemer med nettet, har oprettet et net som kører på samme kanal som dig.
Prøv derfor at skifte kanal på det trådløse net. Du skal være mindst 2 kanaler, og helst 5 kanaler, fra andre net i din nærhed.

Du kan evt. anvende www.netstumbler.com til at finde ud af hvilke kanaler dine naboer anvender, og så træffe dit valg på den baggrund.

Du kan også forsøge dig frem, indtil du finder en kanal, hvor det fngerer.
Avatar billede marthor Nybegynder
24. juni 2008 - 15:46 #2
Hvor er det jeg indstiller hvilken kanal kortet i bærbaren skal køre med?

Jeg har prøvet netstumbler men den siger at den ikke kan finde noget trådløst netkort i den bærbare. Der hvor man skal vælge device er valgmulighederne blanket af?

Hvordan kan det være?
Avatar billede dragonknight Juniormester
24. juni 2008 - 17:48 #3
Så kan det være at netkortet er deaktiveret, eller står med gult udråbstegn i enhedshåndteringen.

Kanalen indstilles i routeren, og netkortet fanger så routeren, og indstiller sig så automatisk på den samme kanal, men check lige om du kan finde netkortet i enhedshåndteringen, evt. om der er gule udråbstegn.

Prøv også lige at gå i start > Kør > skriv cmd og tryk på enter > skriv ipconfig og tryk på enter.

Nu skulle du gerne kunne læse hvilken IP din Standart gateway har (din router), samt hvilken IP routeren har tildelt netkortet hvis nogen. Du vil også kunne læse hvis netkortet er deaktiveret.

Meld tilbage.
Avatar billede marthor Nybegynder
24. juni 2008 - 20:27 #4
kortet er ikke deaktiveret og det står heller ikke med gult udråbstegn under enhedshåndtering

der står bl.a. følgende under  ipconfig:
Trådløst lan-kort wireless network connection:
ipvf-adresse 192.168.0.199
undernetmaske 255.255.255.0
standardgateway 192.168.0.1

standardgatewayen kender jeg da det er den jeg kommer ind på routeren med.

idag kører det trådløse netværk fornuftigt igen, ved ikke lige hvad jeg har gjort anderledes. De to foregående dage kunne jeg knap nok komme på og blev disconnected hele tiden. Den almindelige netkabel forbindelse har virket hele tiden.
Avatar billede marthor Nybegynder
24. juni 2008 - 20:30 #5
og angående netstumbler så kan det stadig ikke finde mit trådløse netkort selvom det trådløse netværk på nuværende tidspunkt virker?

Den skriver nede i bunden af programet "no wireless adapter found"

Mit netkort er indbygget i pc'en og er derfor ikke et trådløst slot kort som jeg kan tage ud og ind, hvis det har nogen betydning? bærbaren er en zepto 3215 mener jeg den hedder
Avatar billede dragonknight Juniormester
26. juni 2008 - 09:40 #6
Ok, den Ipconfig ser god og rigtig ud, så der er forbindelse mellem maskine og router.

500 kroners routere leverer ikke det mest stabile trådløst netværk, og derfor er man nødsaget til at reboote routeren af og til. Det gøres ved at fjerne strømmen fra routeren i 10 - 15 sekunder. Ca. 30 efter strømmen er tilbage, skulle den være klar igen.

Når/hvis du oplever problemer med det trådløse igen, så prøv en reboot af routeren. Bliver du efterfølgende "kastet" af nettet, så må du ind i routerens opsætning under wireless, og ændre den kanal, som routeren anvender.

At netstumbler ikke kan finde din router kan skyldes, at routeren er sat til at "gemme" SSID. Du har sikkert ikke aktiveret broadcast SSID, men det er også helt i orden.
At det er indbygget netkort er uden betydning.
Avatar billede jakobcl Nybegynder
30. juni 2008 - 20:57 #7
Forslag, reset routeren og sät den op igen.
Sörg for at have seneste drivere på på kortet og seneste firmware på routeren.

Kan sende dig seneste firmware på routeren samt opsätningsguide. Men hvilken HW version er der tale. A eller B ?

Og så en lille historie. Havde en kunde den anden dag. Han kunne ikke komme på trådlöst netvärk på forskellige tidspunkter af dögnet. Dvs. når underboen spillede musik. Det viste sig så at det var trådlöse höjtalere, og de er så kraftige at alle naboer ikke kan bruge trådlöst. Det hjalp ikke at ändre kanal.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester