Avatar billede Slettet bruger
19. november 2008 - 10:21 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

exchange 2003, vidersendelse af mail til bestemt mailadresse

Hej.

Jeg har en SBS2003 med ca. 20 bruger og køre exchange.

En bestemt bruger/mail på domainet skal modtage alle de ingående mails som ikke eksistere i AD. fx. hvis der kommer en mail som hedder fisk@xxx.dk skal den forwade til en bestemt adresse i AD.
Dvs alt der står foran @xxx.dk skal sendes videre til en bestemt, bortset fra dem som selvfølig eksistere i forvejen i AD.
Men hvor henne konfigurer man dette i exchange system manageer.
Avatar billede Slettet bruger
19. november 2008 - 10:25 #1
Kort sagt: "catchall" til en bestemt bruger/mail
Avatar billede realbeekay Nybegynder
19. november 2008 - 13:40 #2
Det gøres under Connectors - Pop3 Connector Manager - Properties - Troubleshooting - Undeliverable Mail
Avatar billede Slettet bruger
19. november 2008 - 13:53 #3
Er det ikke kun hvis der køres pop3 konti.
Der kører ingen pop3 her. Det er ren exchange gennem smtp.Også kigger den vel ikke på pop3 connectoren eller??
Avatar billede realbeekay Nybegynder
20. november 2008 - 09:11 #4
Jo det gælder kun pop3. Der er så vidt jeg ikke andre indbyggede muligheder i SBS 2003 til at filtrere ukendte mail-adresser.

Du kan dog vælge at scripte dig ud af det:
http://hellomate.typepad.com/exchange/ExchangeScripts.zip
Avatar billede Slettet bruger
22. december 2008 - 08:33 #5
Tak for det, det kan jeg godt bruge til noget.

du får point.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester