Det drejer sig om funktionen højreklik på Denne Computer -> Søg. Almindeligvis står der Søg i: Alle harddiske: og så de forskellige diskes bogstaver (C;D;H;E...), men nu skal jeg bruge listepilen. Hvordan får jeg igen boksen til automatisk at vise harddiskene?
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Højreklik søg, er den samme som "start søg" Hvis du bare vil se dine HD klikker du bare med venste knap. Er det disk håntering du vil se? Så er det Administrer\ Disjhåntering.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.