26. december 2008 - 01:50Der er
6 kommentarer og 1 løsning
Brug af Trådløs Router som Switch
Hej Eksperter. Vi har mange computere kørende på vores internet, og alle har brug for at arbejde sammen. Derfor er det vigtigt de er i samme arbejdsgruppe. Jeg har før spurgt til hvordan jeg fik computerne på router2 til at være i arbejdsgruppe med computere på router1. Der fik jeg at vide, jeg skulle bare tage min router2 og slå DHCP fra, og putte stikket i en LAN port istedet for WAN porten.
Router2 er så bare en trådløs router. Det har ikke været noget problem for den eneste trådløse computer i huset, men nu da vi har fået endnu en på, opstår mit problem; Den vil ikke oprette forbindelse. Uden IP-konfiguration fortæller den mig at forbindelsen er begrænset, og den registerer ikke noget som helst. Så prøvede jeg at sætte den op til at have statisk IP addresse. Så var forbindelsen ikke længere begrænset. Men internettet virkede stadig ikke ordentligt. Når jeg åbnede den trådløse forbindelse, stod der så også 3000 pakker sendt, 2 modtaget. Det virker som sagt fint på min Windows Vista Bærbare, men ikke på dén Windows XP.
Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.
hvis du slår DHCP fra, så den blot virker som switch/accesspoint bør du godt kunne bruge uplink porten med stikket fra den anden router.
Har du i management på den trådløse disablet DHCP og sørget for at den kører "bridge mode" eller "access point mode" - alt efter hvad producenten nu har valgt at kalde det?
Slog use as Access Point til, og det virkede fint nok på min bærbare. Men ikke på den nye. Men nu ser problemet anderledes ud. Computeren opretter forbindelse i 5 sekunder, virker fint, men så mister den forbindelsen, og prøver at oprette forbindelse igen......
Hey! Prøvede at slå WPA fra, så der altså ikke var nogen sikkerhed på. Så virkede det fint på den nye bærbare. Men det går jo ikke at mit netværk ikke har beskyttelse. Hvad kan jeg gøre?
Der er mange der oplever problemer med netop det efter service pack 3 til XP (dårlig eller ingen forbindelse med kryptering slået til). Hvad løsningen er ved jeg dog ikke.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.