Avatar billede larschi1 Nybegynder
19. februar 2009 - 15:05 Der er 4 kommentarer

Ikke fungerende muse-scroll

Jeg har nu prøvet flere forskellige mus og ingen af dem kan scrolle må min PC. Har kunnet tidligere. Kører XP. Hvor søger jeg efter fejl?
Avatar billede anri Novice
19. februar 2009 - 15:23 #1
Du går højest sansynligt ind i kontrolpanel/mus..  Mit gæt er at computeren tror det er en gamel 2-knaps mus uden hjul..
Prøv at finde driverne til musen, eller muligvis kan du skifte musse-type derinde (jeg kan ikke kigge efter for jeg sidder på en vista)
Avatar billede larschi1 Nybegynder
19. februar 2009 - 21:38 #2
Når jeg går ind i kontrolpanel oplyses det at enheden fungerer fint. Man kan ikke skifte type
Avatar billede anri Novice
19. februar 2009 - 22:12 #3
Kan du definere scroll-hjulets funktion derinde?
Hvilken mus er det?
Avatar billede sleeper Nybegynder
20. februar 2009 - 07:39 #4
Ellers kan det være XP er blevet lidt forviret, og derfor trænger til en geninstallation af muse driverne.
Gå ind i kontrolpanel > system > hardware > enhedshåndtering
Højreklik på mus > vælg fjern driver
Genstart din pc.

Så renser den de drivere der ligger, og i 99% af tilfældene finder den automatisk driveren igen når du starter pcen
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester