14. juni 2009 - 20:33Der er
3 kommentarer og 1 løsning
Windows Fista rettigheder
Jeg har et program der automatisk henter opdateringer til sig selv, det sker ganske enkelt ved at den henter en ny EXE fil. Problemet er at Windows Vista ikke tillader at programmet gemmer en ny fil i mappen hvor programmet ligger "c:\programmer\mit program\" og opdateringen fejler derfor. Nogle ideer?
Det kan være fordi at der kræves administratorrettigheder for at arbejder i det katalog. borisholt har lavet en utility der kan give et Delphi program administratorrettigheder under Fista.
Ja jeg er klar over at det er pga. rettigheder, det glemte jeg bare at nævne, hvis jeg f.eks. opretter en "Alle" bruger som får fulde rettigheder til mappen mit program ligger i så er der ingen problemer.
Har glemt den her, men fik det aldrig til at virke.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.