12. august 2009 - 23:01Der er
13 kommentarer og 1 løsning
Kan ikke finde harddisk
Hejsa, jeg er ved at gå ud af mit gode skind.
Jeg sidder og er ved at formatere en Fujitsu Siemens Amilo M3438G, jeg booter fra XP cd'en og beder om at den skal installere, men modtager tilbage at den ikke kan finde harddisk. Jeg har forsøgt at installere SATA drivere fra Fujitsu Siemens' hjemmeside, flashe bios og endda installeret chipset. Alt sammen uden succes.
Jeg har kigget i bios for at finde AHCI, men dette ser ikke ud til at eksistere, så jeg må inddrømme at jeg er lige ved at blive sindsyg. Er der nogen af jer der har en eller anden ide om til hvad mit næste skridt burde være ?
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
jeg takker for jeres interesse til mit spørgsmål. Jeg har nu sat mig ind i slipstreaming, og jeg synes ærligt talt ikke det virker som en teknik jeg har kompetence til at udføre :)
Jo du har. Jeg har lavet et par stykker. Det er lettere end du tror, og det er en rigtig god ide. Og du har jo tråden åben her, så du spør bare, hvis noget ikke er helt klart. Så det er bare at gå i gang, og så lærer du noget til en anden gang. Det er jo metoden for alle:)
Jeg forsøgte at tage harddisken ud af maskinen og tilslutte min egen maskine og derved tilgå den og gennemføre windows installationsprocessen. Derved fungerede det fint.
Jeg satte derefter harddisken tilbage i den oprindelige maskine for at fortsætte med at installere drivere mv.
men til min store forundring opdager jeg nu at maskinen starter op, gennemføre load af windows filerne (den sorte load skærm). Hvorefter den hurtigt viser blå skærm og genstarter. Fordi at den blå skærm hurtigt forsvinder har jeg ingen mulighed for at se fejlmeddelse eller noget andet.
Nogen der har en idé om fejlen her? - Det kan næppe være en fejl i installationen da den kører fint på min maskine.
KUN hvis de to maskiner/PC'er har samme HARDWARE CHIPSÆT mm. vil det beskrevne gå godt!!! Og det forventer jeg nemlig ikke; og derfor oplever du netop det beskrevne...
Okay så ,, jeg troede at jeg kom over den part ved at bruge den originale installations cd til den pågældende laptop. Men det forklarer jeg så en del :D
Men jeg kan fortælle at jeg endvidere har forsøgt at lave en fornyet boot cd via Nlite efter den guide der blev posted i #4. Det virker så heller ikke.
jeg er snart klar til at smide den stakkels syge laptop ud over en med stejl klint :D
Newcommer: Jeg er ikke helt sikker på du er med. Status er følgende: Jeg formaterede harddisken via min egen laptop og installerede Windows på igen (Nøjagtig som jeg skulle have gjort fra den syge). Da jeg så satte harddisken tilbage igen kunne den ikke starte windows op (Hvilken karise_larry fortæller er grundet chipsæt forskelle). Dernæst forsøgte jeg mig med slipstreaming. Og selvom jeg opretter den nye Windows cd efter guiden i #4, og computeren booter fint fra cd'en finder installationsprogrammet stadig ingen harddisk.
Så fik jeg langt om længe løst problemet. Slipstream virkede ikke først fordi jeg manglede en textmode.oem fil.
Jeg har svært ved at afgøre hvem der skal have point men jeg vil sige at det er #4 eftersom det var den guide der hjalp mig gennem det hele. Så #4 smid svar :)
Beklager, har åbenbart overset din tidligere besked.
Men godt du fik løst dit problem :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.