21. oktober 2009 - 13:41Der er
11 kommentarer og 1 løsning
Stikkontakt virker ikke mere
Hejsa Håber der er en herinde der har forstand på elektriske installationer...
Problemet er at jeg lige har sat en lampe op i min "stue" (bor i lejlighed), og så smart som jeg nu ikke er, så glemte jeg fuldstændigt at slå strømmen fra på relæet (kommentarer om dette behøver jeg ikke at høre mere om ;)).
Da jeg så gik i gang med at skrue lampen i, gav det en gnist, og min standerlampe ovre i hjørnet gik ud. Standerlampen sidder i sin egen stikkontakt, og den kontakt virker overhoved ikke mere efter dette uheld. Lampen som jeg hængte op virker helt fint.
Jeg har haft stikkontakten ude og efterse den, men det lader ikke til, at der nogle synlige fejl.
Jeg er desværre ikke noget elektrisk geni, men jeg kan regne ud, at der må være en forbindelse mellem udtaget i loftet og kontakten ovre i hjørnet. Jeg kan bare ikke finde nogen løsning på problemet!
Jeg bor i en lejlighed der stammer fra 60'erne, og el-installationen stammer nok også derfra.
Hjælp mig! Hvad kan jeg gøre andet end at ringe efter en elektriker?
P.s. Som en lille sidebemærkning kan jeg fortælle om en gang, hvor jeg hang en anden lampe op i mit soveværelse (JA, jeg slog strømmen fra denne gang), hvor en anden stikkontakt heller ikke virkede efter installationen. Denne gang ringede jeg til en elektriker, og han fortalte mig, at jeg højst sandsynligt havde glemt at skrue alle skruerne tilbage ved lampen, som jeg hængte op... Ganske rigtigt havde jeg ikke skruet én skrue helt i, og så virkede kontakten igen.
Desværre lader denne løsning ikke til at løse mit nuværende problem.
Blandy Nu er jeg i den situation, at min udlejer er min far, så hvis der var en nemmere løsning, ville vi begge være glade. Men ja du har ret. Hvis jeg ikke kan løse det, så må han jo punge ud ;-) ... Desuden så er jeg typen der helst prøver at løse problemet før jeg ringer efter en professionel.
Mrgumble Ja jeg har tjekket relæet. Lampen i loftet og stikkontakten er som sagt i forbindelse med hinanden, så de deler også samme sikring. Lampen virker jo som sagt fint, så det kan ikke være det.
Tak for svarene indtil videre... Håber andre har idéer.
Jeg har prøvet med andre lamper og andre elektroniske udstyr. Jeg har ikke fået fat i en polsøger endnu, men jeg forventer kraftigt, at den ville vise, at der ingen strøm er på fasen, når jeg får fat i en.
Hvis der er strøm på fasen er det "0" der ikke har forbindelse. Det er sandsynligvis en af de 2 der ikke har forbindelse i loftet. I ældre installationer er det sort der er "0" i nyere er det den blå.
Du har sikkert en løs ledning ved lampestedet som skulle have været med i monteringen af den nye lampe, den er nok faldet ud af samlingen da du monterede ledningen til den nye lampe, det er nok "0" der mangler i den stikkontakt der ikke virker, prøv med polsøgeren i den stikkontakt som ikke virker, lyser polsøgeren så mangler 0.
Hej gutter. Besluttede mig for ikke at gide at vente på polsøgeren, så jeg vendte tilbage til lampen i loftet og ganske rigtigt, så var der en ekstra sort ledning. Jeg kan forstå på jer, at denne ledning er fase "0"?? Jeg satte ledningen i sammen med den anden sorte ledning, jeg havde forbundet til lampen i loftet og vupti... Det virker sgu :-)
Er der tale om en typisk parallelforbindelse her eller hvordan?? Det er alt for lang tid siden, jeg har haft fysik i...
Tak for de gode råd. En mindre ting at være stresset over :-D
Lægger et svar for #7 som var fejlen, du kan nu bare sætte et flueben under det farvede svar og så godkende nede til venstre. Det er helt normalt at man trækker en nul fra nærmeste sted hvor den findes, til en stikkontakt, for at få det til at virke.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.