14. juli 2001 - 07:45Der er
14 kommentarer og 1 løsning
Adgangskoder
Hej Alle Jeg er i gang med at lave min hp, og så var det jeg godt ville havde nogle personlig sider med kodeord hvor kun de folk jeg giver lov til at bruge, kan komme der ind. Hvordan laver jeg det. Med venlig hilsen
Det skal nok værer den lette. Kan du i fortælle mig hvordan, da jeg nok er lidt nybegynder, Men som sagt det gør ikke noget det ikke er så sikkert, det er ikke brugebare oplysninger der kommer til at værer på hp.
Ok hmm gikikke godt. Lad os nu sige vi kalder siden membersonly.htm. den side har jeg så lavet. Så må kode ordet jo værer membersonly. Og det sætter jeg ind under kode ord, det må så se sådan ud.
<form> <p align=\"center\"><input maxLength=\"20\" name=\"adgang\" type=\"membersonly\" value size=\"20\"><input onclick=\"location=form.adgang.value+\'membersonly.htm\'\" type=\"button\" value=\" OK \"></p> </form>
Ser det ike ud som at virke. Men skal jeg først uploade det inden det virker
:) ja, man skal trykke på knappen .... er dette et uoverstigeligt problem kan man:
<form onsubmit=\"location=this.adgang.value+\'.htm\'\"> <p align=\"center\"> <input maxLength=\"20\" name=\"adgang\" type=\"password\" value size=\"20\"><input type=\"submit\" value=\" OK \"> </form>
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.