Avatar billede milter Ekspert
29. januar 2010 - 21:26 Der er 23 kommentarer og
1 løsning

Opgradering fra Vista til Win 7

Hej.

Jeg er ved at overveje at købe en fuld XP eller Win 7 version efter 5 mislykkede forsøg på at opgradere fra Vista til Win7 med Acers opgraderingskit.

Computeren er en bærbar Acer 3810TG-944G50n:
http://www.acerdirect.co.uk/Acer_Aspire_Timeline_3810TG-944G50n_Laptop_LX.PE70X.082/version.asp

.... hvor jeg efter købet installerede det medfølgende Vista. Derefter lavede jeg en recovery af setupet, bestående af 2 DVD'er. Alt gik fint uden problemer eller fejlmeldinger.

Jeg købte computeren med Vista, fordi jeg have læst, man kunne få en næsten gratis opgradering til Win7. Nu har jeg så efterhånden forgæves prøvet at opgradere 5 gange, både som opgradering og clean install, og alle er endt med fejl.

Jeg startede med at følge de medfølgende instrukser til punkt og prikke to gange, begge med totalt stop som resultat i begge tilfælde. Efter en genstart efter en tilsyneladende korrekt installation og opdatering af Windows opdateringer, kom en fejlmeddelelse om, at der var fejl i filsystemet, som krævede en diagnose og fejlretning. Jeg kørte en chkdsk, begge gange uden held.

Vista kører fint uden fejl. Hver gang jeg starter på opgraderingen, starter jeg med en installation at Vista fra mine recovery skiver, fulgt af brugen at de to opgraderingsskiver, jeg har fået tilsendt fra Acer.

Der er ingen fejl i enhedshåndtering eller andre fejlmeldinger.

Computeren har været på nettet med både Vista og Win 7.

Jeg har installeret og geninstalleret XP adskillige gange og rene Win7 på andre computere 2 gange uden problemer.

Problemet opstår hver gang, jeg genstarter efter den tilsyneladende problemløse opgradering. Win7 vil ikke starte, og jeg har de seneste par gange fået en fejlmelding om, at BOOTMGR mangler eller er beskadiget. Jeg har en fornnemmelse af, at problemet ligger her for alle tilfældene, men jeg aner ikke, hvad det skyldes. Jeg har prøvet at ændre bootrækkefølgen i BIOS uden held.

Jeg har med vilje ikke skrevet om alle detaljerne i mine forsøg på at få det til at køre, men skyd løs, hvis I har forslag.

Venlig hilsen,
Milter, som stadig foretrækker XP PRO.
Avatar billede mrtn Nybegynder
29. januar 2010 - 22:50 #1
Avatar billede milter Ekspert
29. januar 2010 - 23:09 #2
Den metode er blandt de ting, jeg har forsøgt, og ender med fejl, dvs. ingen boot.

Fejlmeddelelsen med opfordring til at reparere bliver ved med at dukke frem, og jeg kan så kun slukke computeren via afbryderen eller ved at pille batteriet ud.

Ellers tak for linket. Fejlen ligner den beskrevne situation, bortset fra at jeg ikke har nogen ekstra harddisk koblet til, og at fejlen ikke rettes.
Avatar billede Slettet bruger
30. januar 2010 - 08:44 #3
min kones acer 5738g kan også opdateres til win 7 via en opdatering jeg efter 2 måneder endelig har modtaget.
den opdatering er en fuld version (OEM) fordi en oem er en fuld version

jeg tjekkede lige om det kunne lade sig gøre med denne he

http://windows.microsoft.com/da-DK/windows/downloads/upgrade-advisor

det pudsige var et jeg skulle afinstallere div ting (pegeredskaber og andet)og efter opdatering bruge den medfølgende dvd til det

denne her havde sladret om det.

det er driverne der ligger i vista win 7 ikke kan lide


m.v.h
Avatar billede milter Ekspert
30. januar 2010 - 14:35 #4
#3.

Der følger 2 DVD'er med til opgraderings-kitet. En, som forbereder opgraderingen og herunder fjerner alt, som ikke er kompatibelt med 7'eren. Den samme indeholder de nye drivere, som passer til syveren. Den anden DVD indeholder Win7.

Jeg har prøvet både med og uden hjælpe-DVD'en, alle gange ender det med fejl.
Avatar billede milter Ekspert
31. januar 2010 - 15:12 #5
Så er 7'eren i gang.

Ved ottende forsøg lykkedes det, uden jeg dog er klar over, hvor det er gået galt de andre gange. Det lykkedes med en clean install uden antivirus (McAfee) på den oprindelige Vista. Om der er nogen sammenhæng, aner jeg ikke.

Men det bringer så et nyt spørgsmål frem, som jeg vil prøve at finde svar på andre steder: Både Vista og Win7 siger, der skal være internetadgang under installationen, men hvordan er man så beskyttet under installationsprocessen og indtil, antivirus er på plads?

Tak for jeres hjælp. Gider I begge lægge et svar.
Avatar billede Slettet bruger
31. januar 2010 - 16:26 #6
du er beskyttet på den måde at hvis du bruger start og update sker der ikke noget - altså kun til microsoft update.

men hvis du starter explorer op uden virus program på er du temmelig sikker på at få snavs ind - ikke så meget i win 7 da den ikke er ramt endnu - de har kastet sig over adobe som du regelmæssigt skal opdatere eller bruge foxit der er mindre og virker lige så godt.
nu er du klar over at din win 7 er en fuld version (selv om den hedder OEM)

du er velkommen til at spørge hvis mine evner rækker
Avatar billede milter Ekspert
31. januar 2010 - 17:13 #7
#6.

Jeg bliver nødt til at trække mine ord i #5 i mig igen. Sat...!

Den er fejlet igen efter tilsyneladende at have kørt problemfrit siden i går aftes og vil ikke starte, dvs. den starter, men fortæller så, at der er opstået en fejl. Jeg har via F8 forsøgt forskellige opstartsmetoder, men ingen er lykkedes, så jeg må prøve forfra igen.

Du skriver, det er en fuld version af win7. Jeg har forsøgt et par installationer fra bunden med win7-skiven (dvs. uden forudgående installation af det oprindelige Vista), og hver gang fortæller den mig til slut, at det er en uoriginal udgave, der er installeret.

Jeg er begyndt at tro, der måske kan være fejl på harddisken. Det begrunder jeg bl.a. med, at den er meget lang tid om at starte op, (godt tre minutter til skrivebord), selv når den tilsyneladende (i en kort periode) kører normalt. Alle rammene registreres korrekt, og CPU-en genkendes også korrekt.

Jeg har nogle gange også kørt programmet i win7, hvor det undersøger systemets performance, og her scorer den lavt hver gang, ca. 2,3. Og det selv om der ingen fejl meldes nogen steder, heller ikke i Enhedshåndtering. Også programmet i win7 til optimering af ydelsen melder alt OK. I msconfig > Start er der kun de allermest nødvendige poster.

Fejlen denne gang, som jeg er blevet præsenteret for et par gange før, er "CorruptRegistry". Jeg har ikke selv været i nærheden af registreringsdatabasen.
Avatar billede milter Ekspert
31. januar 2010 - 17:31 #8
.... og jeg er i fuld gang med en søgning på nettet med sætninger fra fejlmeldingen :-)
Avatar billede milter Ekspert
31. januar 2010 - 18:42 #9
Opdatering.

Jeg er i gang med en test af hukommelsen vha. 7'erens indbyggede program til det.

Et forsøg på at formatere harddisken med en XP-skive mislykkedes. Computeren vil tilsyneladende ikke acceptere XP som et gyldigt styresystem :-)

Jeg kan på nettet se, at jeg ikke står alene med dette problem. Fanden tage præinstallerede styresystemer og de indskrænkninger, det giver ;-)
Avatar billede milter Ekspert
31. januar 2010 - 18:58 #10
Og så venter jeg på et svar fra mrtn :-)
Avatar billede milter Ekspert
01. februar 2010 - 18:14 #11
Endelig lykkedes det med en clean install af 7. Det lykkedes mig endda at finde formateringsværktøjet i 7'eren.

Jeg krydser fingre og takker endnu en gang.
Avatar billede mrtn Nybegynder
01. februar 2010 - 18:44 #12
#10 -> Jeg klarer mig uden point. Jeg kan se at dette emne er lukket for svar.
Avatar billede milter Ekspert
01. februar 2010 - 19:13 #13
@mrtn.

Undskyld. Jeg troede, du var hoppet af, da jeg ikke hørte fra dig, efter jeg bad om svar.
Avatar billede Slettet bruger
02. februar 2010 - 08:03 #14
det du burde have gjort fra start når du alligevel ville have en ren installation fjerne partition c og oprette en ny på samme størelse - den der ligger bliver bare fjernet og oprettet på ny og auto formateret så den er ren



hvis man roder med det uden at gøre det kan den låse sig så du skal bruge andehånds programmer.

personligt lægger jeg ALDRIG en ny version hen over en gammel

f.esk min kones acer 5738g kan køre med win 7 men hvis jeg alligevel tester den med #3

skriver den at div pegeredskaber og et andet program skal afinstalleres inden

men sådan er der så meget
Avatar billede milter Ekspert
02. februar 2010 - 13:48 #15
@justrace.

Jeg havde fra begyndelsen bestemt mig for at lave en opgradering, og siden, når jeg havde lært 7'eren bedre at kende, prøve en clean install vha. genoprettelsesskiverne til Vista. Jeg ville også oprette en ekstra partition til data, når jeg var sikker på, det hele kørte problemfrit.

Opgraderingen kørte fint et par dage, selv om både opstarten og genstarter tog meget lang tid. Jeg håbede, at et par dages kørsel ville rette op på det. Pludselig en morgen begyndte problemerne så uden nogen foregående varsel.

Ved første installation af 7'eren foreslog den fjernelse af et par programmer, hvilket jeg rettede mig efter. Jeg kørte også Microsofts eget program for at checke compatibilitet. Siden har jeg også prøvet installationer uden at fjerne Vistas drivere og programmer. Mange gange har det set ud, som om alt var OK, men så pludselig, ... bang!.

Nu ser alt ud til at køre og har gjort det i et godt stykke tid. Samtidig er det lykkedes mig at finde frem til 7'erens partitioneringsprogram under installationen, så jeg har styresystem liggende på en ny 75GB partition og resten fri til data.

Nu slås jeg så bare med en OpenOffice, som låser hele maskinen, når jeg prøver at røre ved den. Hverken geninstallation eller fjernelse ser ud til at ville noget som helst, men jeg skal nok finde en løsning. Også det problem opstod ud af den rene luft, efter det tilsyneladende havde virket fint et stykke tid.

En scanning af hele harddisken har forøvrigt sagt, at den er OK.
Avatar billede milter Ekspert
02. februar 2010 - 20:08 #16
Opdatering.

Fejl igen!

Efter det lykkedes mig at få gang i den, prøvede jeg at opdatere BIOS via Acers hjælpesider. Forsøg med at opdatere med 3 forskellige, nyere versioner fortæller alle, at BIOS'en ikke passer til min computer!

Jeg slutter tråden nu, og håber min næste (4.) samtale med Acer hjælper.

Tak for hjælpen og interessen :-)
Avatar billede milter Ekspert
16. februar 2010 - 20:12 #17
Sidste opdatering.

Fejlen er blevet rettet af Acer. Efter udskiftning af harddisk og en ny BIOS kører det hele tilsyneladende perfekt, og startoptiden er reduceret fra omkring 3 minutter til lige over et minut.
Avatar billede Slettet bruger
17. februar 2010 - 08:28 #18
når jeg på et tidspunkt skal igang med konens acer 7738g fjerner jeg partiton c og den skjulte og opretter en ny så er recovery delen væk og kan installeres med win 7 som er en fuld OEM version
og de sendte samtidig driverne med selv om jeg har hentet dem på deres side.

det vil jeg gøre
Avatar billede milter Ekspert
17. februar 2010 - 12:19 #19
Jeg valgte at lade Vista recoverydelen blive liggende på computeren, men resten er blevet formateret, og så har jeg lavet en custom installation af 7'eren i stedet for en opgradering, så jeg nu har 50GB på C-partition og godt 400GB på D-partitionen.

Min mistanke om en fejl på harddisken var tilsyneladende korrekt, for nu kører det hele langt om længe.
Avatar billede Slettet bruger
17. februar 2010 - 12:27 #20
jeg tror ikke du vender tilbage til vista
win 7 er et yderst godt tiltag fra microsoft som de skal have stor ros for - det eneste abberdabej er hvorfor de har lavet en 64 bit version når der ikke er det store at hente i forhold til 32 bit
http://www.pcworld.dk/art/11233?a=newsletter&i=1103

men det er så ders valg

hvad med at lave sådan en genvej til at finde rundt i win 7.s  finurligheder - de tkan godt være lidt firkantet indtil man finder dem men er en del besværligt så derfor er denne her lavet

http://www.pcworld.dk/art/11456?a=newsletter&i=1108

nok om det og god vind hvis det skulle gå opad
Avatar billede milter Ekspert
17. februar 2010 - 12:45 #21
Jeg er i fuld gang med at finde vej rundt i 7'eren. Den har en frygteligt masse tjenester kørende, som jeg formentlig aldrig får brug for. XP PRO, som jeg skriver fra nu, har jeg fået trimmet, så den kører perfekt. Vista er også kun bibeholdt for at have flere indgangsveje, hvis noget går galt igen :-)

Og ja tak, jeg har læst om 32 versus 64 bit. 64 er tilsyneladende (foreløbig) kun bedre, hvis man arbejder med dyre og store video- eller billedprojekter med programmer, som er skrevet til multikerneprocessorer og 64 bit.
Avatar billede Slettet bruger
17. februar 2010 - 13:39 #22
xp er meget virus sårbar desvære - jeg var også glad for den men den var en smule ustabil og kunne godt gå ned uden påvislig grund
har arbejdet en del med win 2000 + de nyere

win 7 er klart min favorit også explorer men har da firfox inde men ikke som standard.

du skal nok gøre en del ud af at finde dine drivere til din pc og dermed mener jeg at du tror du har de sidste nye inde men det troede jeg også

hvis du kan abstrahere fra at du kun kan hente 2 drivere om dagen i den gratis version syntes jeg du skulle gøre det
du skal lade dig registrere men det er gratis - - drivermax hedder programmet

se under screenshot hvordan du gør

http://www.innovative-sol.com/drivermax/

vær sund skeptisk når du henter men når du er færdig kan du lave et backup af alle dine drivere og lægge på en usb pen eller andet så har du dem hvis win 7 går ned

det enste du ikke skal lade den hente er noget til logitech-setpoint - den henter man her det er lidt forskelligt hvilken version man starter fra men jeg brugte 4.24 og lod så programmet opdatere sig selv
http://www.filehippo.com/download_logitech_setpoint/

m.v.h
Avatar billede milter Ekspert
17. februar 2010 - 15:03 #23
Pudsigt, at du nævner drivere som meget vigtige, for jeg kører på en helt anden måde.

Før jeg går igang med installation af noget som helst, henter jeg altid de seneste drivere og bruger dem i stedet for dem, som kommer med produktet. Hvis alt så kører til min fulde tilfredshed, bliver jeg ved med at bruge dem ud fra det engelske ordsprog: If it ain't broke, don't fix it!

Ved installation af hardware og programmer slår jeg ALTID automatisk opdatering fra. Windows automatiske hentning og installation af opdateringer er også slået fra. I stedet checker jeg selv for Windows opdateringer regelmæssigt og vælger kun dem, som jeg mener at have brug for.

På den måde har jeg kørt med XP PRO siden 2003 uden nævneværdige problemer, suppleret af forskellige former for antivirus og ZoneAlarm Free.
Avatar billede Slettet bruger
17. februar 2010 - 16:06 #24
uhensigtsmæssige drivere kan skabe crash hvis de ikke er opdateret til et styresystem - det er fakta.

der kan komme nye drivere hele tiden så de ter svært at holde øje med det.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester