Avatar billede thaudahl Nybegynder
02. februar 2010 - 09:43

Bridge vha. kabel?

Jeg er i gang med at udvide rækkevidden af mit eksisterende trådløse netværk og har derfor tænkt mig, at koble en ny wifi-router sammen med den gamle med et langt netkabel, jeg er dog i tvivl om hvorvidt dette kabel ska være cross-over eller ej. Ligeledes er jeg i tvivl om, hvilke stik der skal i de to pågældende routere.

Jeg kan oplyse, at den gamle router er en: Netopia (Modem/router fra TDC) og den nye er en Netgear Wireless-N 300.

Jeg ved at der sikkert er skrevet gamle tråde om emnet, men jeg er presset på tiden og har ikke tid til at researche...

På forhånd tak for hjælpen!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester





White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis