05. marts 2010 - 10:51Der er
6 kommentarer og 1 løsning
Flere reserveringer på samme tid
Hej Eksperter,
Jeg sidder og udvikler lidt på et system, hvor der forekommer reserveringer af tider. Mit spørgsmål er, hvorledes jeg skal administrere hvis der er 2 eller flere personer, der vil reservere samme tid, på samme tidspunkt.
Først til mølle? Det handler primært om din rækkefølge af events.
Det nemmeste er klart at lade en person indtaste alle oplysninger som er nødvendigt for at reservere en tid og slutteligt - som det sidste event inden selve reservationen, at kontrollere om tiden er ledig.
Ja, det er det nemmeste, men ikke optimal efter min mening :-)
Jeg tror at kunderne vil føle sig "snydt", hvis de efter endt indtastning får at vide, at tiden faktisk er blevet booket imens.
Det kan være der skal benyttes midlertidig reservation, ligesom i biograferne, hvor en reserveres i 2-5 min? Er ikke helt sikker på hvad den mest optimale løsning vil være.
Det kunne du jo i princippet godt - men at låse den, vil jo så gøre at andre brugere vil føle sig snydt, idet at de bestiller en anden tid og så ser at den oprindelige tid de ønskede sig pludselig er tilgængelig, fordi ham der 'låste' den ikke ønskede den alligevel?
Den problematik er bedre end at kunden har fundet frem til en dato, besluttet at reservere denne, og allerede har planlagt tiden i sin hverdag, til at lige pludselig at skulle tage processen forfra pga. tiden er taget.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.