Mere end 1 extended klasse i same objekt?
Hej.. nu har jeg skrevet mange dumme spørgsmål, og jeg har altid fået en masse kanon gode og objektive svar.. så tænkte jeg ligeså godt kunne spørge endnu et dumt spørgsmålJeg har en Class som bliver større og større.. som betyder den bliver mere og mere abstrakt, da den kan indeholde mange data
f.eks
Klassen hedder "Item", og skal indeholde ting som Navn, Kategorier, Priser og enddea arrays med "Item" i.. nu er det sådan at jeg får omkring 10.000 Item objekter i et array.. og det betyder, jeg har lavet en Intelligent Builder, som kan Initializere Extended versioner af Item klassen, alt efter vad data den skal bruge.. så den fylder mindre, samt går hurtigere igennem..
men er det muligt f.eks at vis man har 2 Extended Klasser, hvor den ene indeholder variabler og methoder til Priser, og den ande Indeholder variabler og methoder til et Object Array.. at få dem begge lagt i en?
Item <- Base
Priser <- Extended Item
SubItems <- Extended Item
$begge = new Priser(),SubItems();
kan det lade sig gøre?
eller skal man lave en ny Extended med begge i?
