24. juli 2001 - 14:29Der er
24 kommentarer og 2 løsninger
FTP
jeg har et ftp program (WS_FTP LE) til når jeg uploader hjemmesider. men kan man også bruge ftp til at sende filer til andre computere. f.eks. hvis man vil sende filer til venner, der bare har en hjemmecomputer, og man har deres IP adresse. skal de så også have et ftp program, og er det nok, eller skal de også have en ftp server? hvad er en ftp server i øvrigt? jeg spørger fordi vi ellers kun har mulighed for at sende filer via vores e-mail program, som desværre lægger ret snævre grænser for filstørrelser.
FTP: File Transfer Protokol; regelsæt for dataoverførsel, der benyttes når man sender filer via Intra- eller Internettet. Brugerens computer kommunikerer med FTP-serveren via FTP-protokollen, hvor brugeren kan liste filer og protokoller samt overføre filer i begge retninger m.v. Teknisk set refererer FTP til den kommunikationsprotokol, der benyttes ved forbindelse til serveren samt ved upload og download af filer til og fra den.
FTP Server:
server, der tilbyder FTP-tjeneste, og som indeholder filer, der kan hentes via FTP.
Hvis du har sat en FTP server op, kan dine venner ved hjælpe af dit IP nummer og username og password logge sig ind på den vha. en FTP klient, og bare hente løs.
Men som disky siger. Til jeres formål er ICQ nok bedre
(\"I seek you\"); messenger; beskedsender; chatprogram; et lille program, der gør det muligt at se, hvornår bl.a. venner og bekendte er online på Internettet. Ejes af AOL.
disky & zycho> jeg kender udmærket ICQ. Det er faktisk det der er problemet. Sagen er den, at vi er på et lokalt netværk i ejendommen, der er sat op med en Linux firewall, der gør at vi ikke kan modtage filer med ICQ, men kun kan chatte. Han der står for nettet kan ikke finde ud af at indstille den der firewall, så vi kan modtage ICQ filer. Vi har det samme problem med ICU2, som vist bygger på ICQ. Her kan vi ikke modtage webcam fra andre end os, der er på det samme net.
i har interne ip adresser, altså nogle der ikke kan kaldes udefra.
Jeres firewall/router konverterer den ene ip hele jeres intranet har til jeres interne ip adresser.
Så hvis i vil køre ftp server, skal en port f.eks. 1021 routes til din maskine specifikt. Men eftersom jeres sysadm, ikke kan finde ud af jeres firewall giver det problemmer.
Ved mange ftp servere behøver du ikke at bruge et ftp klient. Jeg bruger blot min webbrowser til at kontakte ftp sider med. Når jeg f.eks. skal uploade hos subnet, så sker det ved hjælp af min internetexplore 5,5 . det er nemt og hurtigt. prøv blot ovennævnte linje og se hvor nemt det går.
kharder: Det virker bare ikke altid med browseren.
F.eks. kan PASV mode give problemmer, og explorer er noget langsommere og mere besværligt end et rigtigt ftp program. f.eks. hvis man skal hente mere end 1 fil
Synes godt om
Slettet bruger
25. juli 2001 - 09:34#24
Det ved jeg ikke jeg bruger den selv når jeg uploader hjemmeside, og når jeg henter udpakkede programmer på firmaets server. Der har jeg netop ikke prob. i forhold til et ftp klient, som kærver at man mærker den enkelte fil af, som man henter. De klienter jeg har prøvet har ikke kunnet hente mere en en fil af gangen. Browseren eller webdrive kan hente en hel mappe af gangen.
Så er det godt nok nogle elendige programmer du har testet.
i cuteftp/wsftp/win commander osv. markerer du 10 filer og så hentes de en efter en.
Hvorimod i IE/netscape skal man vælge dem en efter en, og enkeltvis sige ja til hvor de skal saves osv.
Et FTP er langt bedre !
Synes godt om
Slettet bruger
25. juli 2001 - 09:53#26
I IE vælger jeg at markere alt lige som når jeg flytter fra mappe til mappe og så kommer alle med på engang. Ved ftp95 markere jeg den enkelte fil og overfører den. Ved webdrive kan jeg også markere alle filer, som når jeg flytter indholdet fra en disk til en anden disk.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.