Avatar billede TysonW Nybegynder
18. oktober 2010 - 12:44

Aktiehandel og SKAT

Jeg er en 20-årig dreng der efter lang tids observation på det danske aktiemarked er det begyndt at handle fra Nordnet.dk. Mit første og nuværende køb var for 100.000 kr. aktier i Genmab og jeg ville i den sammenhæng høre, hvordan det fungerer med aktiehandel og SKAT.

Jeg kan læse mig frem til at, at hvis aktieindkomsten er over 48.200 kr. skal man betale 42% i SKAT af gevinsten og hvis den er under 48.200 kr. skal man betale 28 i SKAT. Derudover er der selvfølgelig kurtage på 0,01% af købs- og salgsbeløbet.

For det første ville jeg høre, om det er korrekt er forstået med hensyn til SKAT og derudover ville jeg høre om der er nogle afgifter ved salg og om aktiehandel selv skal oplyses til SKAT eller om et krav kommer automatisk. Når der opkræves SKAT af aktieindkomster sker det så ved årsopgørelsen eller kommet dette umiddelbart efter man er kommet i besiddelse af aktieindkomsten?

Jeg ser frem til at høre fra jer!

Venligst,
Den Uerfarne Aktiehandler :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester