Avatar billede Springform Nybegynder
14. november 2010 - 10:35 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

Danskbredbånd tv og internet mangler

Hej

Jeg er så "heldig" at have internet og telefon hos danskbredbaand, men de har ikke rigtig noget support her på en dejlig søndag. Så jeg vender mig mod jer da jeg har arbejde jeg skal have fra hånden idag, og det kræver jeg har internet.

Jamen er støt på et mærkeligt problem, jeg har ikke noget tv, eller det vil sige at jeg kan se hvad der er i tv nu, men der er hverken billede eller lyd, og lidt lige så mærkeligt er mit internet. Jeg har prøvet på 3 computere og en telefon og med forskellige browsere og der er samme problem.
Jeg har fundet 3 sider jeg kan komme ind på experten, dbnet.dk og google, men jeg kan kun lave en søgning men jeg kan ikke klikke på nogle resultater, og jeg kan heller ikke bruge min gmail ol. så jeg er lidt på herrens mark med hvad der kan være galt, jeg har prøvet at resette alle de bokse jeg nu engang - signal fordeller boks, Tv-boks og trådløs router. Har ydermere kørt virus og spam på alle computere, ikke at det skulle løse tv problemet men man ved jo aldrig :P

Håber i kan hjælpe mig med at forstå hvad der går galt, og måske endda har en løsning.
Avatar billede keysersoze Ekspert
14. november 2010 - 11:08 #1
Jeg har også det fremragende Dansk Bredbånd og sidder med præcis samme problemer som dig.
Avatar billede larsen45 Juniormester
14. november 2010 - 11:30 #2
Jeg har også dansk bredbånd, og det jeg oplever i dag, er at telefonen ikke virker, og fjernsynet virker ikke.

Jeg kan i perioder modtage mails, så dør det igen, og jeg kan ikke gå på google, men underligt nok kan jeg godt komme på eksperten.dk som den eneste internet side.

MSN virker heller ikke, men skype gør, det er godt nok for mærkeligt.
Det er ikke 4 dage siden jeg oplevede at fjernsynet ikke virkede i 10 timer.
Avatar billede Slettet bruger
14. november 2010 - 11:31 #3
Prøv at skifte til opendns.com

Et skud fra hoften :-)
Avatar billede keysersoze Ekspert
14. november 2010 - 12:08 #4
Ifølge Waoo, som jeg nu ejer DB, er der indtil kl 1300 uregelmæssigheder pga noget arbejde i Helsinge - om det kan være årsagen i vores områder også skal jeg ikke kunne sige men måske en mulighed.
Avatar billede keysersoze Ekspert
14. november 2010 - 12:10 #5
pt virker det hele i øvrigt hos mig.
Avatar billede larsen45 Juniormester
14. november 2010 - 12:14 #6
okay jeg kan ikke engang komme ind på Waoo hjemmeside, jeg bliver smidt af og på hele tiden.

Så håber det er ok efter 13:00.
Avatar billede Springform Nybegynder
15. november 2010 - 09:32 #7
Undskyld jeg ikke vente tilbage før, det med opendns, virkede ikke men lyder til at der lå nogle andre ting i det. Jeg tog konsekvensen og slæbte kontoret hjem til en ven. Men ellers var det bare tålmodighed der skulle til, og det hele virkede igen da jeg kom hjem

Træls at der var så mange ramte, keysersoze smid et svar så får du point for god info.
Avatar billede larsen45 Juniormester
15. november 2010 - 10:34 #8
Hej Springform

Her kom det først op og kører, ved 14 tiden igen.
Avatar billede keysersoze Ekspert
15. november 2010 - 17:45 #9
svar :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester