17. december 2010 - 20:06Der er
4 kommentarer og 1 løsning
Få flere enheder på trådløst netværk
Hej netværkshajer, Jeg vil gerne have min PS3 og mobiltelefon på mit allerede eksisterende netværk, men jeg kan ikke få dem til at gå på det, selvom jeg taster WPA2 min kode. Jeg er ret sikker på det er routeren der skal sættes op, men er ikke klar over hvad og hvor? NAT er aktiveret. Det er en Linksys WRT160NL router hvor min bærbar er tilkoblet og jeg kan godt gå på dens web setup page..
Er ret sikker på både telefon og PS3 kan klare WPA2 kode. Jeg kan se min router kører 'n' netværk, det kan PS3 ihvertfald ikke køre, så det vil jeg lige prøve at ændre..
Nu kører dit netværk sikkert mixed mode og så virker den jo også med g og b. Og Ja PS3 understøtter helt sikkert, men om din telefon gør er så spørgsmålet. Men har selv haft problemer med nogle router der skal arbejde sammen med f.eks. min telefon. F.eks, min nye Iphone 4 den kunne ikke med en router jeg var over og sætte op den anden dag. Men tag kryptering fra og se hvad den siger til det, og så prøv dig frem der. (HUsk opdatere router til sidste nye firmware)
Så er det hele kommet på netværket :-) Det var fordi routeren skulle sættes til at køre Mixed istedet for N-only.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.