Avatar billede Marcushgz Nybegynder
17. marts 2011 - 16:37 Der er 5 kommentarer

Tastatur problemer

Hejsa!
Jeg har en stationær computer, og mit tastatur er ødelagt. Idag var jeg søg oppe og købe et nyt, men da det er trådløst skal jeg først installere en CD-rom, hvilket jeg ikke kan fordi der er kode på, og da jeg ikke har et andet tastatur er jeg i problemer, nogen idéer?
Avatar billede larsini Seniormester
17. marts 2011 - 16:45 #1
nemmeste er da at låne et tastatur evt hos sælgeren af det nye trådløse!
Avatar billede claes57 Ekspert
17. marts 2011 - 16:52 #2
langt de fleste trådløse tasaturer kan 'de basale' taster altid - det er kun til fx medie-taster, driveren skal bruges.
Så sæt det bare til - med mindre du altså har kode på bios-niveau, og ikke kan komme ind og sætte usb-tastatur til.
Avatar billede haverslev Novice
17. marts 2011 - 16:56 #3
Selvom det er trådløs, så skulle du stadig kunne komme i Bios og udføre følgende.

Et sted under advanced er der noget der hedder USB Legacy support
Det skal du lige Enabler og husk at gemme ændringen
Avatar billede fhansen82 Mester
23. marts 2011 - 21:35 #4
Bare smæk modtageren i USB porten, så kan du skrive. Det skulle ikke udgøre noget problem. Bare du ikke har Windows 95 ;O)
Avatar billede fhansen82 Mester
06. august 2011 - 20:31 #5
Fik du løst problemet?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester