3 ting du lige skal undersøge: 1. Gå i menupunktet "Funktioner/Indstillinger/Fanebladet- Andet". Her vælger du knappen "Læserude". Fjern markeringen på de 2 øverste punkter, så du kun har markering ved "Læsning ved hjælp af mellemrumstasten".
2. Gå i menupunktet "Vis/Aktuek visning". Her kontrollerer du, at der er sat markering ved punktet "Meddelelser".
3. Gå i menupunktet "Funktioner/Kontoindstillinger". Her dobbeltklikker du på din mailkonto, vælger knappen "Flere indstillinger/Avancerede indstillinger". På fanebladet "Generelt" kontrollerer du om markeringen ved "Fjern emner ved mappeskift, mens du er online" er sat.
Prøv dette, og lad os høre hvad der så sker. /ptj_11
Synes godt om
Slettet bruger
16. marts 2012 - 18:12#2
tak ptj_11
men det var kun punkt 1 af dine punkter som jeg kunne ændre - m.h.t. de 2 nederste punkter så ser det overhovedet ikke sådan ud her hos mig! det er windows 7 og office outlook 2003
Jeg har desværre ikke mere tid lige nu, men jeg vender tilbage senere i aften. Kan du i mellemtiden beskrive lidt om din opsætning af din mailkonto. /ptj_11
Synes godt om
Slettet bruger
16. marts 2012 - 19:07#4
ja - men jeg har faktisk ikke gjort andet end at konfigurere den med min webmail og så sat hak i "gem en kopi på serveren" - andet har jeg ikke ændret. er efterhånden mange år siden jeg har brugt microsoft outlook og det var kun en kort tid. da jeg havde windows XP brugte jeg outlook expres og det er fordi jeg savner expres at jeg nu forsøger med mic.outlook! og så fordi min webmail logger mig ud hele tiden og så igen - osse midt i mail-skrivning. yousee si´r det er af sikkerhedsmæssige grunde men det gør den faktisk uanvendelig!
Synes godt om
Slettet bruger
17. marts 2012 - 13:51#5
til ptj_11
mine mails bli´r stadigvæk slettet i indbakken ligesåsnart jeg har åbnet dem??? håber du har et godt råd!
jeg har sat hak i "gem medd. på serveren" - ellers ikke andet!
Synes godt om
Slettet bruger
17. marts 2012 - 13:51#6
og de ender altså ikke i slette post el. andre mapper!
Synes godt om
Slettet bruger
18. marts 2012 - 15:28#7
jeg har selv fundet en super-løsning på problemet! (det skal tilføjes, at mit problem osse bestod i at efter sletningen blev de mails heller ikke ovf. til slettet post - de forsvandt bare ud i det blå!)- flg. gøres: . åben slettet post . højreklik på den lillebitte papirkurv øverst t.h. . egenskaber . autoarkiver . "prik" i "arkiver ikke emner i denne mappe"
herefter kan jeg selv ved gennemgang efterflg. af slettet post snuppe de mails som skal gemmes i div. mapper - resten kan så slettes manuelt!
Synes godt om
Slettet bruger
18. marts 2012 - 17:05#8
lige en extra kommentar til ovst.:
herudover skal der samme sted - altså:
papirkurv øverst t.h. egenskaber generelt sættes "prik" i "vis det samlede antal emner"
Beklager at jeg først kommer tilbage nu. Jeg har en mistanke om, at du har "Visning" til at den kun skal vise ulæste mails. Det finder du under menupunktet "Vis/aktuel visning". /ptj_11
Synes godt om
Slettet bruger
18. marts 2012 - 23:08#10
tak for svar til ptj_11
jeg har ligenu og her installeret office-pakken 2007 istedetfor 2003éren og her funker outlook som det skal!
og udover hvad jeg skrev i #8 skal flg. osse gøres: "hak" i "behold en kopi på serveren", såfremt man ikke vil, at de overførte mails slettes fra den anden mail-box!
men jeg må nok sige, at det er temmelig kryptisk at finde ud af!!!
så aner ikke om problemerne er løst endnu!
vil kigge på det som du skrive i din sidste kommentar!
Synes godt om
Slettet bruger
18. marts 2012 - 23:19#11
og endnu en kommentar til ptj_11
gjorde som du skrev og det funker ihvertfald ikke og det gør mit eget div. ihvertfald heller ikke - alt er slettet nu fra min indbakke! fatter ikke en pind af det her!
VED DU HVORDAN JEG ÅBNER DET HER SP.MÅL IGEN??? HJÆLP HJÆLP HJÆLP
Synes godt om
Slettet bruger
18. marts 2012 - 23:31#12
til ptj_11
vil du være sød at lægge et svar - du har forsøgt at hjælpe mig og holdt fast i det. men jeg opgi´r mic. outlook nu og vender tilbage til min webmail-problemer igen - de er trods alt meget nemmere at tackle.
Synes godt om
Slettet bruger
18. marts 2012 - 23:32#13
til ptj_11
jeg opretter et nyt points-givnings-sp.mål under samme kategorier til dig så læg lige et svar som jeg kan accceptere!
Synes godt om
Slettet bruger
19. marts 2012 - 13:29#14
LIGENU FUNKER DET - VIL LIGE SKRIVE HER HVAD JEG ER KOMMET FREM TIL: . jeg afinstallerede office 2003 og installerede office 2007 . var med det resultat at mine mails i samarbejdende mail box (webmail) stadigvæk blev slettet . så efter en masse roderi med div. fandt jeg frem til flg.
er angivet på engelsk her: for det første: . tools (= funktioner) . options . mail set-up . og her minus "v" i "send immediately when connected" for det andet: . tools . account settings . marker mail-adr. som der samarbejdes med . dobbeltklik på markeringen . more settings . advanced . og her "v" i "remove from server when deleted from deleted items."
Synes godt om
Slettet bruger
19. marts 2012 - 15:41#15
til ptj_11
ved du nu hvad - nu kan jeg pludselig ikke sende mails fra mic.outlook mere - det kunne jeg godt for en halv time siden. jeg er nærmest på panikkens rand over alt det hyr med den mail-box? har du nogle ideer om det?
Synes godt om
Slettet bruger
19. marts 2012 - 15:48#16
OG NU
nu blev de sendt - ca. godt og vel en halv time senere - før kom der et skilt frem fra microsoft om at den ikke kunne sende mails
Når du efter ½ time har fået sendt dine mails, så er din opsætning af mailkontoen i orden. Der må have været problemer, enten med din forbindelse, eller også har din udbyder haft forbindelsesproblemer.
/ptj_11
Synes godt om
Slettet bruger
19. marts 2012 - 18:53#18
ja - er osse den konklusion jeg bagefter kom frem til - men på kaos-tidspunktet skete der jo alverdens ting så hvorfor så ikke osse det! ligenu funker mit outlook 2007 super-fint!
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.