Wave er i store træk identisk med de filer, der findes på en CD. Men er altså heller ikke komprimeret.
Hvilket format der er bedst til dig, skal jeg ikke komme ind på - jeg har selv valgt MP3Pro, da jeg har ønsket mulighed for at benytte filerne rundt omkring, uden at skulle til at gen-konvertere filerne (hvilket alt andet lige ville give et endnu større kvalitetstab).
MP3Pro gemmer i samme komprimeringsgrad som WMA (Microsoft format), så filstørrelserne er identiske. Ved samtidig at vælge VBR (Variabel Bitrate), kan jeg tillade mig at gemme ved større kvalitet, uden at få kæmpefiler. Men i princippet kan du jo skrue komprimeringen helt ned, så du har helt tabsfrit format, stadig som MP3.
Men, men, men - er det hele din CD-samling, så gå ikke i samme fælde som mig. Jeg brugte en kombination af forskellige programmer, der passede mig godt. På et tidspunkt undrede jeg mig dog over, at det lød som om enkelte af numrene havde "hakker" (lidt som man kender det fra en gammel grammofon). Ved at studere fænomenet, og google lidt, fandt jeg ud af at jeg var udsat for ridsede/støvede CD´ere - noget som alle nok har. Det gør ikke det store når man hører den originale CD, for så erstatter CD-afspilleren/afspillerprogrammet de manglende steder med lyd, svarende til det der netop er afspillet. Dermed hører man det ikke. Men når musikken rippes og gemmes digitalt på PC´en, er der pludselig ikke informationer om, at "her er et hul der skal fyldes ud". Dermed opstår der hakker i musikken.
Løsningen fandt jeg i et ripperprogram kaldet EAC (Exact Audio Copying) - lavet af en fyr der var irriteret over det selvsamme fænomen.
Den er ikke let at sætte korrekt op, for der er dælemig meget at tage højdde for - men på piratgruppens hjemmeside ligger en guide der hjalp mig meget:
http://piratgruppen.org/wiki/index.php/CD-Ripping_med_EACSom bonus fandt jeg i samme program, en mulighed for at fjerne de huller af ingenting, som de fleste rippeprogrammer sætter ind foran/bagved et nummer.... - lyt til en Pink Floyd CD (eller Tim Christensens Honyburst - eller en klassisk CD), og du vil på den originale CD høre en flot glidende overgang mellem numrene. Når din MP3 afspiller spiller numrene, kommer der lige et kort øjeblik, hvor der "skiftes nummer". I virkeligheden skiftes der med det samme - men ripperprogrammet har indlejret lidt "ingenting". Og det er EAC i stand til ikke at gøre.... - hurra :-)
EAC kan iøvrigt også, som jeg husker det, arbejde sammen med Monkeys Audio, der netop er et meget populært, ikke tabsgivende format:
http://www.monkeysaudio.com/Denne har jeg dog ikke erfaring i, da jeg som sagt ønskede mulighed for at kunne bruge filerne mange steder.