Avatar billede claudiuslarson Nybegynder
07. august 2001 - 17:04 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

input type?

<input type=\"IMAGE\" src=\"#\"onClick=\"win=window.open(\'#\',\'titel\',\'toolbar=no,location=no,directories=no,resizable=no,scrollbars=yes,menubar=no,width=300,height=300\')\">

Sådan her ser kodestumpen ud, når en surfer klikker på et billede, og et nyt vindue åbner sig... Vinduet, som viser resultatet af klikket, er styret mht. størrelse, scrollsbars m.m.
Det jeg godt kunne tænke mig er en kodestump, som tilbyder det samme bare med den undtagelse, at det ikke er et billede, surferen klikker på men derimod tekst - alm. tekst. På forhånd tak.
Avatar billede krogstrup Nybegynder
07. august 2001 - 17:06 #1
<a href=\"java script:win=window.open(\'#\',\'titel\',\'toolbar=no,location=no,directories=no,resizable=no,scrollbars=yes,menubar=no,width=300,height=300\')\">Klik her</a>
Avatar billede wizprod.com Nybegynder
07. august 2001 - 17:07 #2
<a href=\"#\" onClick=\"win=window.open(\'#\',\'titel\',\'toolbar=no,location=no,directories=no,resizable=no,scrollbars=yes,menubar=no,width=300,height=300\')\">
Avatar billede krogstrup Nybegynder
07. august 2001 - 17:09 #3
wizprod.com >>>
Øh og pointen med at skrive det på den måde ville være....?
Avatar billede claudiuslarson Nybegynder
07. august 2001 - 17:30 #4
Når jeg benytter mig af krogstrups tip forandres min tekst (i eksemplet \"Klik her\") til \"[objekt]\". Det er jeg ikke interesseret i, der skal fortsat stå f.eks. \"Klik her\". ???
Avatar billede krogstrup Nybegynder
07. august 2001 - 17:35 #5
Jeg må ærligt indrømme at jeg ved ikke hvorfor den skriver \"object\". Men hvis du benytter wizprod.com´s forslag i stedet for bibeholder den \"klik her\".
Avatar billede jakoba Nybegynder
07. august 2001 - 18:02 #6
Det der sker et at funktionen window.open( ... ) returnerer en pegepind til det nyoprettede windue.
og i krogstrups forslag er det så hvad linket prøver at hoppe til. Men et vindues-objekt er ikke en korrekt url så det går galt.

Men jeg fatter ikke at det skulle blive skrevet som linktekst. Det burde blive en anden side der ikke indeholder andet end teksten  [object]  eller noget i den retning.

Prøv fx med:
<a href=\"java script:xxx=\'dette kommer til at stå i vinduet istedetfor siden\';\">klik her</a>

mvh JakobA
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester