Avatar billede Abbelex Nybegynder
04. juni 2012 - 20:12 Der er 4 kommentarer

Extern harddisk.

Hej.

Jeg har haft et Boxer-abbonnement, hvortil der fulgte en extern harddisk, af mærket iomega.Jeg brugte denne disk til at optage og gemme film på, som jeg senere ville gense. Jeg vl gerne have mulighed for at kunne se mine film på min stationære pc: Acer AX3950. Pc-en finder fint drevet, som drev 3. Men den fremgår ikke i listen over enheder når jeg klikker på start - denne computer. Jeg har windows 7 Home edition 64 bit.

Jeg har læst en del om andre som har problemer med denne externe disk, og det bliver nogle gange meget teknisk. Men jeg har lavet et drev F, som ligger under mit C-drev. Når jeg dér forsøger at åbne drevet, får jeg melidngen "Enheden er ikke klar". What to do? Der er mange gode film, som jeg gerne vil bevare på drevet, så jeg håber ikke det skal formateres.

VH

Jimmy
Avatar billede claes57 Ekspert
04. juni 2012 - 20:22 #1
typisk er alle den type optagere linux - og det vil/kan windows ikke læse.
Avatar billede Abbelex Nybegynder
04. juni 2012 - 21:07 #2
Men der er en del andre som har fået disse iomega diske til at virke. Er det så fordi de har købt dem som reelle eksterne diske? (Og at disse diske ikke har været anvendt til tv)?
Avatar billede pstidsen Novice
05. juni 2012 - 08:56 #3
Du kunne jo prøve om Linux ville åbne den.

Bare lige for at være sikker, så har den da et drevbogstav i enhedshåndtering?
Avatar billede Wally1973 Praktikant
05. juni 2012 - 09:14 #4
Typisk vil man med lidt roden rundt godt kunne få harddisken til at du i Windows, men optagelserne er typisk krypteret, således at de kun kan ses på Boxer-boxen.

Dette skyldes at Hollywood er meget tilbageholdende med at give digital optagere mulighed for at flytte indholdet væk fra den specifikke enhed, da det så kan bruges til piratkopiering.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester