02. august 2012 - 11:37Der er
12 kommentarer og 1 løsning
HJÆLP!
Hver hjemmeside jeg går ind på har det der ikke-SSL-ikon i søgefeltet. Altså det der firkantede hvide papir med en fold i det ene hjørne. Plus at alle sider jeg er på har tilfældige ord i teksten som er understreget og farvet fx blå og når jeg så holder courseren ind over kommer der en firkantet reklame frem. Bruger chrome. Håber der sidder en der kan hjælpe. Har avast som internet security og er ved at køre et full system scan.
Ok har fundet det og slået fast save fra og det virker umiddelbart som om det virker på de understregede ord. MEN har stadig det der anti-SSL-ikon som et lille papir med fold foran alle sider jeg går ind på!!
tænk - det har jeg også - og det får man på alle sider med http:// (dvs uden videre vigtigt materiale) det er kun 'det offentlige' og din bank, der skal køres via https:// og dermed være krypteret. Her på siden, fx, så er der da ingen grund til at kryptere - alle kan alligevel læse det hele.
men hvordan vælger jeg krypteret? det er bare underligt når det aldrig har været sådan på de sider jeg besøger. bum har det ændret sig fra den ene dag til den anden...
det er sidens kode, og ikke dig, der bestemmer, om den krypterer. Internet Explorer har sidens ikon i adressefeltet - chrome har et 'dokument' og har kun sidens ikon i fanebladet.
Okay det er jeg med på. Og er da glad for at der ikke er noget "galt" på min comp. Kombineret med de der understregede ord virkede det bare meget mistænksomt. Men igen jeg besøger som regel de samme 10-15 sider, og har aldrig set det ikon på dem før... Så dvs. at alle de sider jeg bruger har lige pludselig ikke SSL-godkendelse eller hvordan?
#8: Din browser er vel blevet opdateret og dette er tilføjet ;) Det er langt fra alle webservere der kører SSL. En SSL godkendelse er ret dyr og ikke noget man bare lige tilføjer sin hjemmeside. Så de sider du nævner har nok ikke fjernet deres SSL godkendelse. De har formodentlig bare aldrig haft den.
Hvis du logger ind på din netbank skulle der meget gerne stå at det er en SSL server. Hvis ikke er der noget galt.
Tusind tak for det svar kjelsted. Lige et sidste spm som jeg håber en kan svare på. Hvorfor skriver google chrome så: "Undgå at indtaste følsomme oplysninger såsom brugernavne og adgangskoder på siden".. Jeg bruger da brugernavne og adgangskoder på næsten alle de sider jeg besøger...??
det er fordi data sendes ukrypteret - og hvis der nu lige netop er én, der vil spore dig, så kan de måske opsnappe lige netop det klik, og dermed få fat på din adgangskode. I betragtning af, at vel 99% af alle sider bruger ukrypteret adgang (bla herinde), så er sikkerheden ok til dagligt brug. Det er jo ikke ligefrem dine skattedata, der er tale om (skat og banker krypterer jo af samme årsag - og kontakter du læge via nettet, så er det også krypteret).
Så er det fordi Chrome er en paranoid tøsedreng ;)
Som claes57 så rigtigt skriver skyldes det at det er muligt at få fat på de data du indtaster. Men dermed er det jo ikke sagt at man skal være direkte bange. Det er jo også muligt at det er gravet en terror bombe ned under ens hus. Men det går man jo heller ikke og frygter hver dag.
Det er lidt overdrevet at sige man ikke må benytte brugernavne og passwords på ikke-SSL sider. Altså selv Facebook mener ikke det er det værd med en SSL server (de har i hvert fald ikke). Så, så længe at programmøren bag siden har gjort sig arbejde godt nok skal man slet ikke være bange.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.