Avatar billede micwar Mester
27. september 2012 - 07:09 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Regne tillæg ud

Hej
Jeg kunne godt tænke mig at kunne regne tillæg ud på en 26 ugers arbejdsuge. Jeg har indtastet alle mine vagter fra A6 og ned. Jeg har både morgen og aften og nattevagter nedefter. Jeg har forskellige vagttyper så morgen er f.eks. 1-4-5-6 og aften er 2-7-8-9 og nat er 3-10. (Kan også være bogstaver)
Så er det mulig at kunne regne tillæg ud i række B. Formlen skal se hvad nr. det er og er det morgen nr. tæller den ikke men er det et af aften nr. så tæller den 5 timer. f.eks. og hver 6 og 7 kolonne tæller den weekend tillæg.
MVH
Mic
Avatar billede xenoxsis Nybegynder
28. september 2012 - 12:24 #1
Husk at lukke den her :-)
Avatar billede micwar Mester
28. september 2012 - 12:50 #2
Endnu tak for hjælpen.
Sagen lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester