14. august 2001 - 13:49Der er
1 kommentar og 1 løsning
animations skift
jeg har lavet en title som gerne må \"sprælle\" lidt. Det kunne jeg gøre ved at lave en animation, lad os sige i Animation Shop 3, og så smide den på. Men jeg kunne godt tænke mig at lave en række animationer, og så vælger siden, fx. ved åbning, en tilfældig (:random) animation, og viser og afspiller den. Dog skal den reagere på en hvilken som helst side, da det hele er bygget om med rammer, og title er i en anden ramme en det med indholdet, som ændres :)
De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker.
Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.
Jeg går id fra at dine animationer bliver gemt som .gif filer.
i head i hver indholds-fil:
<script language=\'javascript\'>
// filnavnene på alle dine animationer i et array: var agif = new Array( \"agif1.gif\", \"agif2.gif\", \"agif3.gif\", \"agif4.gif\", \"agif5.gif\", \"agif6.gif\", \"olsen.jpg\", \"agif7.gif\", \"agif8.gif\", \"agif9.gif\" );
// vi vælger en. var valgtagif = agif[ Math.floor( Math.random()*agif.length ) ];
// sæt den i titel rammen. parent.frames[\'titlerammenavn\'].document.images.titleanim.src = valgtagif;
</script>
i din titel fil skal den <img kommando hvor animationen spiller have et navn:
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.