Google lægger en milliard euro på bordet i Frankrig for at lukke en fire år gammel sag med de franske myndigheder.
13. september 2019 kl. 08.20 |
læs »
De danske teleselskaber vil for alvor skrue op for investeringerne, selv om de alle kæmper med lav indtjening.
13. september 2019 kl. 07.42 |
læs »
Pengene vælter ind hos kinesiske Huawei, der alene på salget af smartphones og andre forbruger-devices har landet et overskud på 11,2 milliarder kroner i året første seks måneder.
12. september 2019 kl. 14.10 |
læs »
Sundhedsplatformen er farlig for patienterne og bør skrottes, mener Overlægerådet i Region Sjælland.
12. september 2019 kl. 11.57 |
læs »
DXC Technologys mangeårige topchef er færdig på posten. Her er manden, der nu overtager ledelsen af det store selskab.
12. september 2019 kl. 10.04 |
læs »
De danske skoler bør udskyde igangsættelsen af den nye Aula-platform på grund af bekymringer om datasikkerhed og dårlige funktionaliteter, anbefaler kommune.
12. september 2019 kl. 09.38 |
læs »
Oracles topchef Mark Hurd tager pludselig syge-orlov på ubestemt tid.
12. september 2019 kl. 08.46 |
læs »
Ledelsen i Nets ‘går i flyverskjul’ efter selskabets gebyrpolitik er kommet i regeringens søgelys forud for milliardhandel.
12. september 2019 kl. 07.48 |
læs »
Facebook slår torsdag formiddag dørene op for selskabets store datacenter i Odense, hvor de første servere bliver tændt i det milliard-dyre datacenter, der skal levere varme til tusindvis af husstande i Odense. Computerworld er med inden for.
12. september 2019 kl. 07.23 |
læs »
Den omstridte Sundhedsplatformen er kun sikker, hvis der ydes konstant oplæring og støtte til regionernes medarbejdere, konkluderer Styrelsen for Patientsikkerhed.
11. september 2019 kl. 13.49 |
læs »