Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.896 artikler på Computerworld

Dan Jensen

TDC's finansdirektør Stig Pastwa færdig: Her er TDC's nye CFO - blot 31 år gammel

Finansdirektør Stig Pastwa stopper efter lidt under tre år hos TDC. Han bliver erstattet af den blot 31-årige Lasse Pilgaard.

27. marts 2019 kl. 08.53 | læs »

Prosa: Danmark kan score milliarder af kroner på at gøre offentlige data frit tilgængelige

Danmark går ifølge fagforbundet Prosa glip af en værdistigning i BNP på 34 milliarder kroner, fordi regeringen ‘er for dårlig’ til at stille offentlige data til rådighed.

27. marts 2019 kl. 08.21 | læs »

Adobe og Microsoft i ny LinkedIn-aftale - vil udfordre Salesforce

Microsoft og Adobe indgår LinkedIn-partnerskab mod den fælles ærkefjende Salesforce.

26. marts 2019 kl. 14.46 | læs »
1

DI bekymret over bødeniveauet for danske GDPR-overtrædelser efter millionkrav til Taxa4X35

DI er bekymret over det bødeniveau, som Datatilsynet lægger med et krav om betaling af 1,2 millioner kroner til Taxa 4x35.

26. marts 2019 kl. 12.39 | læs »

Kæmpe-underskud til Hewlett-Packards danske forretning: Får flammende underskud for første gang i årevis

HPE's danske forretning kommer ud med underskud på næsten 21 millioner kroner i 2018. Det svarer til et fald på næsten 100 millioner kroner på et år. Medarbejderstaben er blevet mere end halveret i de seneste fem år.

26. marts 2019 kl. 12.17 | læs »

Datatilsynet på vej med flere bødesager efter første politianmeldelse for brud på GDPR

Datatilsynet har flere politianmeldelser på vej, efter Taxa 4X35 som første selskab er blevet anmeldt til politiet.

25. marts 2019 kl. 15.58 | læs »

Intel afliver ultratynd computermodel under to år efter lanceringen: Har ingen fremtid på jorden

Intel trækker stikket for den ultratynde computer Compute Card.

25. marts 2019 kl. 13.05 | læs »

Ørsted vil købe nye pc’er til samtlige medarbejdere: Står klar med 90 millioner kroner til pc-indkøb

Energiselskabet Ørsted sender indkøb af pc’er for 90 millioner kroner i udbud.

25. marts 2019 kl. 11.20 | læs »

Offentligt kæmpe-udbud udskydes yderligere på grund af klagesag

Den store server-rammeaftale 50.03 til 700 millioner kroner udskydes igen - denne gang på grund af en klagesag.

25. marts 2019 kl. 10.58 | læs »

Ejerskifte af KMD kan føre til nedlukning af KMD’s store erstatningssager

Det kan føre til nedlukning af striben af KMD’s erstatningssager, at selskabet er blevet solgt til japanske NEC.

25. marts 2019 kl. 10.07 | læs »