Kim Stensdal

Teknologiredaktør

E-Mail

k.stensdal@cw.dk

Twitter

@kimstensdal

Linkedin

Se Kim's LinkedIn profil

Redaktør, journalist og ordstyrer på it-konferencer. Har fokus på digital innovation, it-ledelse, it-markedet og nye teknologiske trends.

Som teknologiredaktør på Computerworld skriver jeg nyheder, baggrundsartikler og analyser om anvendelse af it i professionelle sammenhænge og om it-markedets aktører.

Blandt de centrale emner er digital innovation og it-ledelse. Samtidig beskæftiger jeg mig indgående med telemarkedet, cloud computing, forretningssoftware, analytics og kunstig intelligens. 

Jeg har skrevet 4500+ artikler til online og print om it og digitalisering og været ordstyrer på 100+ konferencer og events. 

Oprindeligt er jeg uddannet journalist fra Syddansk Universitet med praktik hos DR. 

Mød mig på Twitter og LinkedIN.
4.387 artikler på Computerworld

Kim Stensdal

Her kan du score kassen som it-virksomhed

Gartner opjusterer vurderingen af, hvor mange penge der bliver spenderet på it på globalt plan. Se de boomende markeder her.

7. juli 2011 kl. 08.00 | læs »

Apple har bestilt 15 millioner iPhone 5'ere

Apple har angiveligt sat produktionen i gang af den nye version af iPhone, der ventes i handlen til efteråret.

6. juli 2011 kl. 07.46 | læs »

Google Chrome stormer frem

Hvilke konkurrenter bliver der stjålet markedsandele fra?

5. juli 2011 kl. 18.15 | læs »

Google Chrome stormer frem - se hvem der lider

Browser-krigen domineres i øjeblikket af Googles Chrome, der bare vokser og vokser. Specielt en af konkurrenterne lider.

5. juli 2011 kl. 10.00 | læs »

Galleri: Sådan ser HP's spritnye Touchpad ud

HP's tablet-pc Touchpad vil med styresystemet webOS blive et alternativ til Apples iPad og de mange Android-produkter. Se alle billederne af Touchpad her.

4. juli 2011 kl. 15.58 | læs »

Her er de fede online-tjenester som du ikke må se

ComputerViews: Det vrimler med spændende og indholdsrige online-tjenester med film og musik. Du har bare ikke adgang til dem.

4. juli 2011 kl. 13.20 | læs »

Her er dommen over HP's iPad-rival: Touchpad

HP er klar med tablet-pc'en Touchpad, der kører webOS, og dermed bliver et interessant alternativ til de mange Android-tablets og Apples iPad. Se dommen her.

4. juli 2011 kl. 10.00 | læs »

Office 365 kan ramme små partnere

Microsofts cloud-initiativ med Office 365 vil tvinge partnerne til nytænkning. Ikke mindst de små kan få en udfordring, vurderer IDC.

1. juli 2011 kl. 10.25 | læs »

Sådan vil Office 365 ramme Microsoft-partnerne

Microsofts cloud-initiativ med Office 365 vil tvinge partnerne til nytænkning. Ikke mindst de små kan få en udfordring.

1. juli 2011 kl. 09.31 | læs »

IDC: Microsoft står stærkest i cloud-krigen mod Google

Microsofts lancering af det cloud-baserede Office 365 sparker for alvor gang i cloud-krigen om erhvervskunderne.

1. juli 2011 kl. 07.42 | læs »