Nu kan du købe dit eget toplevel-domæne

Internetorganisationen Icann har vedtaget, at der skal åbnes for nye toplevel-domæner. Se mulighederne her.

Artikel top billede

Læs også:

Nye topdomæner kan give dig problemer

Der har været talt om de såkaldte toplevel-domæner i årevis, og nu skulle det være ganske vist, at du snart kan få fingrene i et af dem.

På et møde i Singapore har Icann netop besluttet at åbne for toplevel-domænerne, så det eksempelvis bliver muligt at købe .computerworld eller .carlsberg

13 af Icann-bestyrelsesmedlemmerne stemte for, mens en var imod og to undlod at stemme.

"Icann har åbnet for, at internettets navnesystem kan sætte den menneskelige fantasi fri," lyder det på internetorganisationens hjemmeside.

"Nye topdomæner vil ændre måden, folk finder information på internettet på, og hvordan virksomheder planlægger og strukturerer deres online-tilstedeværelse."

"Internet-adresser vil kunne ende på stort set ethvert ord på ethvert sprog, hvilket giver organisationer fra hele verden mulighed for at markedsføre deres brand, produkter, community eller sag på nye og innovative måder.

Danske Difo, der står bag DK Hostmaster, har tidligere udtrykt skepsis over for de nye toplevel-domæner. Læs deres reaktion på Icann-beslutningen her.

Læs også:

Nye topdomæner kan give dig problemer

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S