Jacob Ø. Wittorff

Redaktør for digital forretningsudvikling og innovation

E-Mail

jwi@cw.dk

Twitter

@wittorff

Linkedin

Se Jacob's LinkedIn profil

Jeg interesserer mig for de ideer, trends og problemstillinger, der præger den fremsynede digitale forretning.

Som redaktør for digital forretningsudvikling og innovation beskæftiger jeg mig med den kundevendte del af den digitale forretning. Det vil sige, at jeg fortæller de gode historier om alt fra design af digitale brugeroplevelser til adoption af ny teknologi samt eksekveringen af helt nye forretningsmodeller og digitale produkter. Desuden dækker jeg, hvad der rører sig blandt branchens mest visionære personer og digitale virksomheder.

Siden jeg startede som journalist på Computerworld i 2008, har jeg beskæftiget mig med ny teknologi og it-branchen. Derudover har jeg læst socialvidenskab og journalistik på Roskilde Universitet.

Send mig gerne en mail, hvis du er stødt på en historie, som kan være interessant for mig.
6.134 artikler på Computerworld

Jacob Ø. Wittorff

Globeteam lander kæmpekontrakt til 160 millioner kroner med Energinet

Energinet og konsulenthuset Globeteam har underskrevet en fire-årig aftale til et trecifret millionbeløb. Globeteam skal blandt andet stå for digital drift, vedligehold og udvikling for Energinet.

19. december 2022 kl. 08.37 | læs »

Tyske datatilsyns barske dom over Microsoft 365 kan få store konsekvenser i Danmark

En tyske rapport fælder en hård dom over Microsoft 365, og der er klare paralleller til den danske Chromebook-sag, og derfor kan det også for konsekvenser herhjemme, vurderer eksperter.

19. december 2022 kl. 08.21 | læs »

Tech-giganter klar til krig mod Google Maps

Google Maps kan få sig en opensource-konkurrent, der ser ud til at få støtte fra nogle af verdens største tech-virksomheder.

19. december 2022 kl. 07.57 | læs »

Microsofts ledelsesværktøj Viva møder kritik: “Det er tankevækkende, at man ikke kan sige nej”

Ledelsesværktøjet Microsoft Viva analyserer de ansattes arbejdsdag, men det er ikke populært hos fagbevægelsen.

19. december 2022 kl. 07.31 | læs »

Opsigtsvækkende ændring på Twitter: Elon Musk forbyder links til konkurrenter

I fremtiden bliver det forbudt at linke til visse konkurrerende sociale medier på Twitter, meddeler det sociale medie.

19. december 2022 kl. 07.05 | læs »

Morgen-briefing: Elon Musk jagter nye investeringer til Twitter / Intel udskyder åbningen af ny europæisk chip-fabrik / Anklage: Fængslet krypto-chef har stjålet fra kunder i årevis

Elon Musk jagter nye investeringer til Twitter. Intel udskyder åbningen af ny europæisk chip-fabrik. Anklage: Fængslet krypto-chef har stjålet fra kunder i årevis. Revisionsselskab dropper krypto-investeringer. Pepsi får 100 Tesla-lasterbiler næste år, og så er i dag 101 år siden, at en amerikansk IBM-legende blev født.

19. december 2022 kl. 06.34 | læs »

Lunken modtagelse: Regeringens plan om skattelettelser på op til 11.000 kroner til it-folk kommer ikke til at rykke det store

Det skal være lettere for danske virksomheder at rekruttere udenlandsk arbejdskraft, står der i regeringsgrundlaget. Men tiltagene vil kun få begrænset effekt, mener danske it-virksomheder med vækstambitioner.

16. december 2022 kl. 12.20 | læs »

Forhandlere lider i et hardware-marked i frit fald: "En hel ekstrem situation"

Flere hardware-kæder lider i øjeblikket under et faldende salg, der især får private forbruger og mindre virksomheder til at være tilbageholdende med ny indkøb.

15. december 2022 kl. 12.54 | læs »

MitID er gået i sort: Danskere kan ikke logge på netbank og offentlige tjenester

I øjeblikket er MitID ramt af ustabil drift, der giver login-problemer for danskerne.

15. december 2022 kl. 11.19 | læs »

Erhvervslivet glæder sig over den nye regerings digitaliserings-løfter: Men særligt et område skuffer

Regeringsgrundlaget indeholder gode takter, men der plads til forbedringer til på enkelte områder, lyder det fra it-branchens brancheorganisationer.

14. december 2022 kl. 14.32 | læs »