Jacob Ø. Wittorff

Redaktør for digital forretningsudvikling og innovation

E-Mail

jwi@cw.dk

Twitter

@wittorff

Linkedin

Se Jacob's LinkedIn profil

Jeg interesserer mig for de ideer, trends og problemstillinger, der præger den fremsynede digitale forretning.

Som redaktør for digital forretningsudvikling og innovation beskæftiger jeg mig med den kundevendte del af den digitale forretning. Det vil sige, at jeg fortæller de gode historier om alt fra design af digitale brugeroplevelser til adoption af ny teknologi samt eksekveringen af helt nye forretningsmodeller og digitale produkter. Desuden dækker jeg, hvad der rører sig blandt branchens mest visionære personer og digitale virksomheder.

Siden jeg startede som journalist på Computerworld i 2008, har jeg beskæftiget mig med ny teknologi og it-branchen. Derudover har jeg læst socialvidenskab og journalistik på Roskilde Universitet.

Send mig gerne en mail, hvis du er stødt på en historie, som kan være interessant for mig.
6.063 artikler på Computerworld

Jacob Ø. Wittorff

Danske Trendsales efter svindel, underskud og tabt egenkapital: "Der er slet ikke nogen risiko for, at pengekassen smækker i efter nytår"

Interview: Danske Trendsales er i alvorlig krise: Selskabet har stort underskud, har mistet sin egenkapital og politianmeldt en tidligere direktør. Men ejerne er klar med flere penge, og Trendsales skal nok klare den, fortæller direktør Ole Højriis Kristensen. "Der er slet ikke nogen risiko for, at pengekassen smækker i efter nytår."

11. oktober 2016 kl. 13.24 | læs »

Galleri: Ni vilde facts om Samsung - har sin egen by og er blandt verdens største skibsbygger-selskaber

Mange mennesker bliver overraskede, når de finder ud af, hvor stor gigantisk Samsung-koncernen er. Kom med på tur rundt i den store teknologi-gigant, der har mere end dobbelt så mange ansatte som Microsoft og Apple tilsammen og som har sin egen by, Samsung Town.

10. oktober 2016 kl. 14.35 | læs »

Tesla vil præsentere nyt 'overraskende' produkt i næste uge

Teslas stifter Elon Musk varsler intet mindre end to produktnyheder i denne måned.

10. oktober 2016 kl. 13.44 | læs »
5

Ny Samsung Note 7 brød i brand ombord på et fly - sådan opstod pr-katastrofen der aldrig vil stoppe

Historien om de brændende Samsung Galaxy Note 7-telefoner er pr-katastrofen, der aldrig vil stoppe. Her er historien om, hvordan det kom så vidt.

06. oktober 2016 kl. 12.56 | læs »
3

Anmeldelse af Snowden-filmen: Historien halter på centrale punkter

Filmanmeldelse: Oliver Stones film om Edward Snowden er et dragende portræt af en af internettets store personligheder, men vi kommer aldrig helt ind bag huden på hovedpersonen.

06. oktober 2016 kl. 11.04 | læs »
5

Jagten på den næste danske tech-gigant med 1.000 ansatte: Hvor er den store it-succes fra Danmark?

Hvor skal den næste tech-virksomhed med mere end 1.000 ansatte komme fra?

06. oktober 2016 kl. 06.02 | læs »
14

Google lancerer intelligent højttaler: Kan blive den næste store ting - men konkurrencen er hård

Kampen om den intelligente hjem spidser til. Indtil videre tegner til at blive en kamp mellem Google og Amazon, men snart kan flere konkurrenter melde sig.

05. oktober 2016 kl. 15.01 | læs »
21

Ny Chromecast kommer snart til Danmark - men bliver dyrere end den gamle

Chromecast Ultra understøtter 4K og er hurtigere. Men prisen er også steget.

05. oktober 2016 kl. 13.02 | læs »
8

Du kommer til at droppe dit faste job: I fremtiden kommer vi (næsten) alle til at arbejde freelance

Interview: The gig economy er over os - og det vil påvirke vores arbejdsmarked og vores samfund. Det har vi talt med Joe Griston fra Freelancer.com om.

05. oktober 2016 kl. 06.01 | læs »
18

Google har for første gang bygget sin egen telefon - se den her

Google Pixel skal tage kampen op mod iPhonen, men Android-producenterne kan blive de første ofre.

04. oktober 2016 kl. 20.18 | læs »