"Du bliver simpelthen helt fjollet glad, når du mærker accelerationen på en el-motorcykel. Det tog mig to elle tre dage at komme mig over oplevelsen"

Når din krop bliver udsat for så kraftig en acceleration reagerer din hjerne ved at blive skræmt.

Artikel top billede

Første gang jeg sad på vores elektriske motorcykel, vidste jeg, at vi havde fat i noget. Du bliver simpelthen helt fjollet glad, når du mærker accelerationen, og det tog mig to elle tre dage at komme mig over oplevelsen.

Når din krop bliver udsat for så kraftig en acceleration, reagerer din hjerne ved at blive skræmt, og det er netop det, der er med til at gøre oplevelsen sjov.

Det tror jeg, at de fleste der har oplevet accelerationen i en Tesla kan genkende, men på en motorcykel er oplevelsen bare meget mere autentisk, fordi du har en mere direkte kontrol over køretøjet, og samtidig sidder du helt ude i den fri luft, hvor du kan høre omgivelserne meget mere tydeligt.

Vores motorcykel kan accelere fra 0 - 100 på knap 2,5 sekunder, og det er simpelthen ikke fysisk muligt at gøre det ret meget hurtigere. Når du accelerer ud af et lyskryds på en el-motorcykel, ser det helt uvirkeligt ud. Jeg har to gange prøvet at folk har fulgt efter mig ind gennem byen og kørt op på siden af mig og spurgt: "Hvad fanden er det, du kører på?"

Det skyldes, at de kan se at køretøjet opfører sig på en meget speciel måde. En af dem sammenlignede det med tegnefilmsfiguren Hjulben. For i det ene øjeblik står den stille, og det næsten øjeblik - puf - så er den væk.

Jesper Vind, CEO, Fenris Motorcycles

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS