"Du bliver simpelthen helt fjollet glad, når du mærker accelerationen på en el-motorcykel. Det tog mig to elle tre dage at komme mig over oplevelsen"

Når din krop bliver udsat for så kraftig en acceleration reagerer din hjerne ved at blive skræmt.

Artikel top billede

Første gang jeg sad på vores elektriske motorcykel, vidste jeg, at vi havde fat i noget. Du bliver simpelthen helt fjollet glad, når du mærker accelerationen, og det tog mig to elle tre dage at komme mig over oplevelsen.

Når din krop bliver udsat for så kraftig en acceleration, reagerer din hjerne ved at blive skræmt, og det er netop det, der er med til at gøre oplevelsen sjov.

Det tror jeg, at de fleste der har oplevet accelerationen i en Tesla kan genkende, men på en motorcykel er oplevelsen bare meget mere autentisk, fordi du har en mere direkte kontrol over køretøjet, og samtidig sidder du helt ude i den fri luft, hvor du kan høre omgivelserne meget mere tydeligt.

Vores motorcykel kan accelere fra 0 - 100 på knap 2,5 sekunder, og det er simpelthen ikke fysisk muligt at gøre det ret meget hurtigere. Når du accelerer ud af et lyskryds på en el-motorcykel, ser det helt uvirkeligt ud. Jeg har to gange prøvet at folk har fulgt efter mig ind gennem byen og kørt op på siden af mig og spurgt: "Hvad fanden er det, du kører på?"

Det skyldes, at de kan se at køretøjet opfører sig på en meget speciel måde. En af dem sammenlignede det med tegnefilmsfiguren Hjulben. For i det ene øjeblik står den stille, og det næsten øjeblik - puf - så er den væk.

Jesper Vind, CEO, Fenris Motorcycles

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef for Analyse og Udvikling på sikkerhedsområdet i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

KMD A/S

Support Consultant

Nordjylland

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S