Jacob Ø. Wittorff

Redaktør for digital forretningsudvikling og innovation

E-Mail

jwi@cw.dk

Twitter

@wittorff

Linkedin

Se Jacob's LinkedIn profil

Jeg interesserer mig for de ideer, trends og problemstillinger, der præger den fremsynede digitale forretning.

Som redaktør for digital forretningsudvikling og innovation beskæftiger jeg mig med den kundevendte del af den digitale forretning. Det vil sige, at jeg fortæller de gode historier om alt fra design af digitale brugeroplevelser til adoption af ny teknologi samt eksekveringen af helt nye forretningsmodeller og digitale produkter. Desuden dækker jeg, hvad der rører sig blandt branchens mest visionære personer og digitale virksomheder.

Siden jeg startede som journalist på Computerworld i 2008, har jeg beskæftiget mig med ny teknologi og it-branchen. Derudover har jeg læst socialvidenskab og journalistik på Roskilde Universitet.

Send mig gerne en mail, hvis du er stødt på en historie, som kan være interessant for mig.
5.965 artikler på Computerworld

Jacob Ø. Wittorff

1

Onsdag kommer Amazon med et produkt, der får dig til at sige wouw

Amazon er klar til at gå i mobilkrig med Apple og Samsung. Våbnet bliver formodentligt en 3D-telefon.

16. juni 2014 kl. 16.01 | læs »

Apples efterår kan blive historisk travlt - her er de produkter vi venter på

Indtil nu har 2014 budt på få Apple-nyheder, men det kan ændre sig efter sommeren.

16. juni 2014 kl. 08.17 | læs »

Had og usandheder florerer på nye hemmeligheds-apps

Nye anonymitets-apps skaber ravage på både skoler og i store virksomheder.

12. juni 2014 kl. 14.18 | læs »

Syv gode mobil-råd: Så læg dog den smartphone, når jeg taler til dig

Har du overvejet, hvordan du opfører dig, når du sidder med hovedet begravet i din smartphone? Vi giver syv råd til gode manerer i den digitale tidsalder.

06. juni 2014 kl. 11.33 | læs »
6

Kan du få iOS 8 - eller er dit Apple-grej forældet?

Se om din iPhone, iPad eller Mac kan køre de nye styresystemer.

03. juni 2014 kl. 15.04 | læs »
8

Her er Apples nyheder: Nu skal iOS og Mac'en for alvor flette fingre

iPhone- og Mac-brugere får en stribe nye funktioner, som vil knytte Apples to styresystemer tættere sammen end nogensinde før.

02. juni 2014 kl. 23.09 | læs »

Afslør dine hemmeligheder helt anonymt - populær app er kommet til Danmark

Whistleblower-app'en Secret - Speak Freely er klar til at indtage Danmark. Men pas på: Du er måske ikke helt så anonym, som du tror.

27. maj 2014 kl. 11.36 | læs »
10

Ny funktion i iOS: Styr lyset med din iPhone

Skal din iPhone være en fjernbetjening til fremtidens smart home?

27. maj 2014 kl. 10.04 | læs »
2

Undersøgelse afslører: Så stort et problem er manglen på it-arbejdskraft

De danske it-virksomheder tørster efter arbejdskraft, selvom der er et rekord-højt optag på it-uddannelserne. Se hvilke kompetencer de søger.

27. maj 2014 kl. 08.27 | læs »
14

Programmør-mangel får Just-Eat-stifter til at udlove stor dusør

Just-Eat-stifteren Jesper Buch udlover en dusør på 30.000 kroner til folk, der kan skaffe tre programmører til en virksomhed, han har investeret i.

21. maj 2014 kl. 15.12 | læs »