Niels de Boissezon

Teknologiredaktør

E-Mail

ndb@cw.dk

Telefon

81 77 72 41

Linkedin

Se Niels's LinkedIn profil

Jeg er teknologiredaktør på Computerworld. Her fokuserer jeg på trends ind­­­en for it-teknologier og forbrugerelektronik samt afdækker mulighederne og perspektiver i dem.­

Jeg har en baggrund i geofysik ved Københavns Universitet samt en overbygning i journalistik ved Danmarks Medie- og Journalisthøjskole.

Jeg er tidligere redaktionschef på Mobilsiden.dk og har tidligere skrevet for redaktionelle partnere som jp.dk, eb.dk samt nordjyske.dk.
3.050 artikler på Computerworld

Niels de Boissezon

Prøvekørt: Tech-verdenens grundregel er, at man altid bør vente på version 2.0: Det gælder også for Audis mægtige Q8 E-tron

Test: Audi Q8 E-tron har fået sig en kolossal overhaling, som underbygger en af tech-verdenens vigtigste læresætninger.

13. marts 2023 kl. 15.59 | læs »

Ugen i tech: Lightship L1 camping-vognen ligner den ultimative gadget / Få klassisk musik-streaming med ny Apple-app / Nu kan du afstands-snave med en robot-mund

Ugen i tech: Lightship L1 camping-vognen ligner den ultimative gadget / Få klassisk musik-streaming med ny Apple-app / Nu kan du afstands-snave med en robot-mund

12. marts 2023 kl. 12.00 | læs »

Test: Mac mini med M2-power er en vinder i mikro-format

Apple pakker væsentligt mere regnekraft ned i sin mini-pc. Det gør den til et lille vidunder.

10. marts 2023 kl. 15.59 | læs »

Oversigt: Teleselskabet 3 er bedst og hurtigst med mobildækningen

Teleselskabet 3 tager teten i ny stor undersøgelse af Danmarks mobildækning.

9. marts 2023 kl. 14.50 | læs »

Eksplosion i AI øger efterspørgslen efter grafikkort markant: Nu bliver der voldsom rift om AI-hardware

Den stadigt voksende bølge for AI-tjenester lægger kimen til en guldfeber efter avancerede grafik- og AI-kort.

9. marts 2023 kl. 13.40 | læs »

Intel opgiver afgørende AI-hardware på det værst tænkelige tidspunkt

Intel sløjfer sin næste store satsning indenfor grafik-chips på et tidspunkt, hvor efterspørgslen eksploderer.

9. marts 2023 kl. 13.11 | læs »

Budget-battle: Nu kan man omsider få et rimeligt grafikkort til 2.000 kroner

Det er længe siden, at man har kunnet erhverve sig et fint grafikkort til bare 2.000 kroner. Men nu lander to gode køb i den populære prisklasse.

7. marts 2023 kl. 15.59 | læs »

Populære iMac får sig en længe ventede overhaling – men først sidst på året

Apples alt-i-en enhed står overfor en længe ventet overhaling.

7. marts 2023 kl. 15.28 | læs »

Alvorlig fejl fundet i AMD-drivere: Kan ikke fikses med Windows' sikkerhedstilstand

En sjælden, men alvorlig fejl, er dukket op i AMD's Adrenaline-grafikdrivere.

7. marts 2023 kl. 12.45 | læs »

Her er Facebooks omfattende hardware-planer for de næste fire år

Meta og Facebook detaljerer hvordan selskabet vil skabe hardware til metaverser, augmented reality og virtual reality over de kommende år.

6. marts 2023 kl. 14.02 | læs »