Carsten Folke Møller

freelance-journalist

E-Mail

cw@carstenfolke.dk

Linkedin

Se Carsten's LinkedIn profil

Carsten Folke Møller skriver om kultur i den bredeste forstand for Computerworld, hvilket dækker over alt fra film og podcasts over udstillinger og bøger til musik og streaming.

Carsten Folke Møller er uddannet fra Danmarks Journalisthøjskole og har tidligere været på Ritzaus Bureau og TV 2 Danmark, men har i en årrække været freelance content creator for virksomheder og organisationer.

Kultur fylder også meget for Carsten Folke Møller, når han ikke skriver på Computerworld, for han er også forfatter til en stribe børne- og ungdomsbøger og medforfatter på flere fagbøger.
133 artikler på Computerworld

Carsten Folke Møller

14 milliarder års evolution samlet i en dansk helhedsfortælling til dig

I Alting er altid i bevægelse samler Morten Grønborg 14 milliarder års evolution i én naturfilosofisk helhedsfortælling fra Big Bang til menneskelig bevidsthed.

23. september 2025 kl. 12.43 | læs »

Bag den pæne overflade gemmer der sig noget pilråddent

En tilsyneladende fredelig flække gemmer på en grum hemmelighed i Netflix’ Wayward, hvor Toni Collette styrer en institution for unge med en urovækkende hånd. Se traileren her.

22. september 2025 kl. 10.45 | læs »

Hollywood kaster sig over verdens største krigsspil

Paramount og Activision vil sammen producere en storfilm baseret på Call of Duty-serien. Men hvilke soldater og hvilken krig skal filmen lige portrættere?

16. september 2025 kl. 09.45 | læs »

Drop nu bare de overkomplicerede løsninger: Du bør altid gå efter det kedelige og middelmådige - det er der gode grunde til

Med sin nye bog ”Afdelingen for magisk tænkning” gør Morten Münster op med præstationssamfundets overdrevne idealer – og du kan også møde forfatteren på Computerworld Computerworld Cloud & AI Festival i næste uge.

10. september 2025 kl. 09.45 | læs »

Nicolas Cage står til at få hovedrollen i ny sæson af True Detective

Nicolas Cage er tæt på at lande en aftale med HBO om at spille hovedrollen i næste kapitel af True Detective. Serien flytter fra Alaskas mørke til New Yorks sumpede udkant.

9. september 2025 kl. 09.45 | læs »

Sådan kan en knitrende vinylplade lære os noget om fremtidens kreativitet

Kan en knitrende vinylplade lære os noget om fremtidens kreativitet? Det mener Micah Voraritskul, hvis nye bog ”Human Is the New Vinyl” åbner for en samtale om, hvordan kreative mennesker og maskiner kan leve side om side.

8. september 2025 kl. 13.00 | læs »

Cybersikkerhed er i høj grad ledelsens ansvar

Cybersikkerhed er ikke længere kun en opgave for it-afdelingen. En ny strategibog gør det klart, at direktionsgangen skal tage aktivt ansvar for virksomhedens digitale forsvar.

2. september 2025 kl. 09.45 | læs »

The Office rykker ind på kriseramt lokalavis

Folkene bag The Office er klar med en ny mockumentary om en skrantende lokalavis i Ohio. Der er lagt op til redaktionelt kaos og akavede øjeblikke i den nye serie.

1. september 2025 kl. 09.45 | læs »

Trilogi fik jorden til at skælve og skrev sci-fi-historie

I N.K. Jemisins prisvindende og storslående sci-fi-trilogi ”Broken Earth” lever menneskeheden i skyggen af konstante katastrofer, svævende obelisker og en forsvunden måne.

26. august 2025 kl. 10.15 | læs »

Desperat kamp i storsatsning på det store lærred

Oscar-vinderen Leonardo DiCaprio spiller en afdanket moderne revolutionær i Paul Thomas Andersons kulsorte actionkomedie ”One Battle After Another”. Det er instruktørens største satsning til dato.

25. august 2025 kl. 10.02 | læs »