Steria: Vi skal have mere offshore-outsourcing

Som dansk it-service virksomhed er det er svært at konkurrere mod billig udenlandsk arbejdskraft, også selvom kernekunden er den danske stat. Læs om planerne for Sterias fortsatte succes.

Artikel top billede

Det er nødvendigt at tænke offshore-outsourcing ind i projekterne allerede i udbudsfasen, mener Peter N. Østerbye, administrerende direktør i Steria.

Læs også: 2009 har været et forrygende vækstår

It-servicevirksomheden Steria A/S har haft et godt regnskabsår i 2009. Virksomheden har haft en vækst på 27 procent i forhold til året før - blandt andet på grund af et særligt højt fokus på den offentlige sektor.

Forventningen til næste år er ligeledes vækst, omend den måske ikke bliver helt så stor stor som i 2009.

"Selvom det offentlige skal spare, så er stat og regioner stadig nødt til at investere i teknologi, der kan hjælpe, når færre hænder skal udføre det samme stykke arbejde," siger administrerende direktør for Steria A/S Peter N. Østerbye.

Men på trods af, at der stadig vil være en efterspørgsel fra offentlige kunder, så erkender Peter N. Østerbye, at konkurrencen om opgaverne vil blive hårdere i fremtiden. Det skyldes ikke mindst, at udenlandske spillere i højere grad end tidligere giver tilbud på de offentlige opgaver.

"Det, vi kan gøre for at imødekomme den konkurrence, er at blive bedre til at outsource en del af udviklings- og driftsarbejdet til lavlønsområder og tænke den del ind i projekterne allerede i udbudsfasen," fortæller Peter N. Østerbye.

Projektledelse er konkurrenceparameter

Den Danske Steria-direktør mener, at det er nødvendigt at benytte sig af udenlandsk arbejdskraft, hvis man skal gøre sig håb om at konkurrere på prisen.

Til gengæld mener han, at man som nordisk virksomhed skal koncentrere sig om god projektledelse, design og arkitektur.

"Rigtig mange it-opgaver kan uden problemer leveres fra udlandet. Men styringen skal foregå fra det lokale land. Domæneviden kommer til at sidde i Danmark. Jeg ser offshore outsourcing som et nødvendigt supplement, man er nødt til at have for at være konkurrencedygtig," siger Peter N. Østerbye.

Fast stab af indere

I forvejen har Steria koncernen omkring 5.000 it-folk i Indien, som i højere og højere grad indgår som en fast del af de danske projekter.

"Det er vi nødt til, hvis vi vil gøre os håb om at vinde udbudskonkurrencerne - også i fremtiden," fortæller Peter N. Østerbye.

Selvom han holder fast i, at det er vigtigt med en lokal projektledelse med dansk forretningsforståelse, så mener han samtidig, at det er vigtigt at være opmærksom på den stigende internationale konkurrence. Også på de områder, der ikke bare handler om ren drift.

"Vi oplever, at vi i stigende omfang skal konkurrere mod blandt andet indiske virksomheder, der er leveringsdygtige i hele løsninger. De står i den grad klar i kulissen til at tage over. Og hvis ikke vi passer på, så bliver vi kørt over," siger Peter N. Østerbye.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet