Steria: "2009 har været et forrygende vækstår"

Steria er kommet igennem kriseåret 2009 med en "forrygende vækst". Læs her hvordan.

Artikel top billede

Peter N. Østerbye, administrerende direktør i Steria, er godt tilfreds med firmaets seneste årsregnskab.

2009 har været et godt år for it-service virksomheden Steria.

"Vi har haft en forrygende vækst i 2009. En tilvækst på 27 procent i et kriseår, mener vi, er yderst tilfredsstillende," siger Peter N. Østerbye, administrerende direktør i Steria Danmark.

Den fransk-ejede virksomhed, der henter 70 procent af sin omsætning fra den offentlige sektor, er gået fra en årlig omsætning på 168,5 millioner kroner i 2008 til at omsætte for 213,9 millioner i 2009.

I bunden af regnskabet er det endvidere lykkedes Steria at komme ud af 2009 med et resultat på 16 millioner kroner efter skat, hvilket er godt og vel fem millioner mere end året før.

"Vi har et meget stort fokus på den offentlige sektor. Og vi har haft et meget målrettet salgsinitiativ mod ministerier, styrelser og forvaltning, og det er også her, vi henter årets vækst," fortæller Peter N. Østerbye.

Fokus på leverencemodel

Udover at have stort fokus på den offentlige sektor, der almindeligvis ikke er helt så konjunkturfølsom som den private, så tilskriver Peter N. Østerbye virksomhedens succes et særligt højt fokus på leverancemodeller.

"Jeg ved godt, det lyder lidt som en kliché, men hvis ikke leverancemodellen fungerer optimalt, så går det galt. Derfor byder vi også kun ind på opgaver, som vi ved, vi kan løse til tiden og med rette kvalitet i leverancen," fortæller han.

Eksempelvis fravalgte Steria at byde på en opgave om at levere kontrolrums-software til Statens sikkerhedsnet SINE - et projekt der siden hen er løbet ind i store problemer.

"Der findes ulykkeligvis mange eksempler på, at offentlige it-projekter er løbet af sporet, fordi leverancemodellen ikke fungerer. Det er enhver direktørs mareridt at havne i sådan en sag - det er der ikke mange, der kan tåle," siger Peter N. Østerbye.

Mere bank

De sidste 30 procent af Sterias omsætning stammer primært fra private kunder i finanssektoren. Ikke overraskende har virksomheden et ønske om at tage en større bid af det marked.

"Vi vil utroligt gerne have bedre fat i finanssektoren, især fordi vi jo mener, at vi har nogle produkter, som de har behov for. Især inden for business process management (BPM), mener vi, at vi kan tilbyde noget, bankerne har brug for lige nu," siger Peter N. Østerbye.

Derudover skal nøglen til Sterias succes ifølge den danske direktør findes i et fortsat fokus på virksomhedens kernekompetencer inden for system-udvikling, system-integration og drift herunder BPM, customer service management, security, Taylor made applications (Java) og outsourcing.

"Vi vil selvfølgelig udbygge områderne, men vi bevarer fokus inden for de fem vertikaler," siger Peter N. Østerbye.

Mindre offentlige budgetter

Selvom Steria har været igennem et par år med god fremgang og vækst, så er Peter N. Østerbye ikke blind for de udfordringer, der venter fremover. Blandt andet i forhold til, at det offentlige skal spare på budgetterne.

Det er dog ikke noget, der får direktøren til at ligge søvnløs om natten.

"Selvom det offentlige skal spare, så er stat og regioner stadig nødt til at investere i teknologi, der kan hjælpe, når færre hænder skal udføre det samme stykke arbejde," siger han

Han erkender dog, at Steria i Danmark nok ikke vil være i stand til at fortsætte med helt så høje vækstrater som de forgangne år.

"Forventningen er, at vi kommer ud af 2010 med en vækst på omkring 10 procent," siger han.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Project & Account Manager

    Københavnsområdet

    Metroselskabet og Hovedstadens Letbane

    Data Engineer at Metroselskabet

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car