KMD-chef afviser: Vi har ikke presset på i udbudssag

I en intern skrivelse påpeger socialchefen i Frederikshavn Kommune, at KMD lagde pres på kommunen op til et udbud. Det afvises blankt af KMD selv.

Artikel top billede

Læs også: KMD pressede kommune i udbudssag.

Ifølge en intern redegørelse fra Frederikshavn Kommune lagde KMD "pres" på kommunen for at den ikke skulle gå i udbud med en kontrakt, der var indgået imod udbudsreglerne.

"På trods af pres fra KMD fastholdt Frederikshavn Kommune, at udbuddet skulle gå om," lyder det i redegørelsen, som Computerworld har fået aktindsigt i.

Redegørelsen er skrevet af socialchef Jan Nielsen fra Frederikshavn Kommune. Det kan du læse mere om her.

Men KMD nægter ethvert kendskab til, at der skulle være lagt et pres på kommunen.

Intet pres overhovedet

Hvilket pres lagde KMD konkret på Frederikshavn Kommune?

"Intet. Din udlægning af historien kan vi på ingen måder genkende," siger salgsdirektør Karen Nielsen fra KMD til Computerworld.

Læs også: KMD pressede kommune i udbudssag.

Lægger KMD normalt pres på kommuner for at fastholde ulovlige kontrakter?

"Jeg ved ikke, hvilke ulovlige kontrakter, du hentyder til. Men nej, det er ikke KMDs politik at lægge pres på vores kunder," siger hun.

Du siger, at "min udlægning" af historien kan I på ingen måde genkende. Men det er jo Frederikshavn Kommune, der skriver i en intern beskrivelse af forløbet, at I har lagt pres på dem. Kan KMD ikke genkende kundens udlægning af forløbet?

"Nej, vi kan ikke genkende det, da vi ikke har hørt om dette fra Frederikshavn," siger Karen Nielsen.

Frederikshavn Kommune har aldrig fortalt Jer om det pres, I lagde på kommunen?

"Nej, det er på ingen måder vores indtryk, at kommunen skulle have opfattelsen af, at KMD har presset kommunen på nogen måder," siger hun.

Styrelse kigger på KMDs dialog med kunderne

Tidligere har Computerworld afsløret, hvordan KMD rådgav Aabenraa Kommune til ikke at gå i udbud med KMD Opus.

Et råd som kommunen fulgte og købte KMD Opus uden om udbud, men i dag har Aabenraa Kommune erkendt, at det var stik imod udbudsreglerne.

Salgsdirektør Karen Nielsen har iøvrigt tidligere gjort det klart, at Konkurrencestyrelsen undersøger KMD for dets "dialog" med kunderne i de mange udbudssager, der har været i søgelyset.

Læs også: KMD pressede kommune i udbudssag.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job