ITEK kalder kommuners udbudsfusk uacceptabelt

Kommunernes manglende vilje til at gå i udbud er både uacceptabelt og ødelæggende for it-markedet, mener ITEK under Dansk Industri.

Artikel top billede

"Jeg finder det helt uacceptabelt - og ødelæggende for opbygning af et velfungerende marked for it-ydelser til den kommunale sektor - at der fortsat er så mange kommuner, der ikke overholder udbudsreglerne," siger direktør Tom Togsverd fra ITEK under Dansk Industri.

It-brancheforeningen ITEK, under Dansk Industri, kalder den nye udbudssag, hvor 16 kommuner har tegnet KMD-kontrakter uden om udbud, for "uacceptabel".

Forleden kunne Computerworld afsløre, at 16 kommuner har tegnet KMD Opera-kontrakter uden om udbud. Forklaringerne fra kommunerne blev af en ekspert betegnet som "hjælpeløse".

"Jeg finder det helt uacceptabelt - og ødelæggende for opbygning af et velfungerende marked for it-ydelser til den kommunale sektor - at der fortsat er så mange kommuner, der ikke overholder udbudsreglerne," siger direktør Tom Togsverd fra ITEK under Dansk Industri.

Han peger på, at navnligt når det gælder jobcenter-løsninger, er der alternativer til KMD's Opera.

"Kommunernes Landsforening har selv indskærpet over for deres medlemmer, at udbudsreglerne skal overholdes, og at det er i kommunernes egen interesse, at de medvirker til, at flere leverandører kommer på banen," siger Tom Togsverd.

Efter Konkurrencestyrelsens kendte 29 KMD Opus-kontrakter ulovlige har Dansk Industri og ITEK drøftet situationen med KL og KOMBIT.

Og her blev der ifølge ITEK-direktøren givet tilsagn om, at alle opgaver kommer i udbud, og at "processerne herfor vil blive tilrettelagt på en sådan måde, at flest mulige leverandører kan komme til fadet".

"Det er fortsat min forventning at KL og KOMBIT vil leve op til disse tilsagn. I lyset af de nye oplysninger vil vi fra DI ITEK's side følge sagen nøje," siger Tom Togsverd.

"Det er i alle virksomheders langsigtede interesse, at vi får normaliseret markedet for it-ydelser til den kommunale sektor. Kommunernes selv vil blive de største vindere ved en sådan normalisering," slår han fast.

KMD burde have fortalt om gråzone

Tidligere har ITEK kritiseret KMD.

Det skete efter Konkurrencestyrelsen dømte 29 KMD Opus-kontrakter ulovlige.

"Det ville nok have klædt KMD, at de havde rådgivet kommunerne om, at de måske befandt sig i en gråzone, men det er jo svært, hvis du selv sidder på flæsket," sagde Tom Togsverd dengang.

I øjeblikket undersøger Konkurrencestyrelsen KMD selv.

KMD, der har en årlig omsætning på omkring tre milliarder kroner og 3.000 ansatte, blev i 2008 købt af ATP og en kapitalfond.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job