Artikel top billede

Windows Phone 7 får open source database

Microsoft stiller ikke en database i Windows Phone 7 til rådighed for udviklere, men nu kan udviklere anvende en open source database.

Open source-teknologi gør det nu muligt for udviklere at anvende en database på Windows Phone 7.

Godt nok har Windows Phone 7 allerede SQL Server Compact Edition installeret, men den er indtil videre kun tilgængelig fra Microsofts egne programmer.

Der er ikke noget tilgængeligt API, der gør det muligt for tredjepartsudviklere at anvende den kompakte SQL Server CE-database.

Men nu er der hjælp til udviklere, der ønsker mulighed for at anvende en database på Windows Phone 7.

Det engelske firma Appa Mundi har nemlig porteret open source databasen Perst til Microsofts seneste mobil-styresystem.

Alternativ til serialiserede XML-filer

Perst er en fuld objekt-orienteret database, som med et lille storage-fodaftryk kan køre hurtigt i et miljø med begrænset memory.

I dag kan Windows Phone 7 gemme applikationsdata som serialiserede XML-filer, hvilket ifølge Andrew Wigley fra Appa Mundi, "er fint for simple data."

Ved at anvende Perst får udviklere "rigtig relationsdabase-lignende egenskaber" til rådighed, hvilket gør det nemmere at gemme, søge og fremfinde store mængder af data.

Enkel portering

Porteringen er sket uden de store anstrengelser.

"Jeg ville ønske, at jeg kunne sige, at det krævede en masse avanceret softwareudvikling, men i virkeligheden var porteringen af databasen ret simpel," fortæller Andrew Wigley.

Det skyldes, at firmaet McObject, der står bag Perst-databasen, i januar 2010 gjorde det muligt at anvende Perst sammen med Microsoft's Silverlight 3 værktøjer og runtime.
Silverlight er et centralt element i Microsofts udviklerstrategi for Windows Phone 7.

"Jeg tog blot deres database-kode og fjernede de bidder af koden, som ikke kunne kompilere på en Windows Phone 7, og lavede nogle få workarounds for andre bidder af koden," forklarer Andrew Wigley.

"Alt i alt ændrede jeg kun 5 procent af databasekoden, men jeg brugte selvfølgelig en masse tid på at udtænke og teste koden," siger han.

Portering nu del af Perst-projektet

Nu har McObject indlemmet Andrew Wigleys portering i den officielle Perst-distribution og McObject supporterer nu også Perst på Windows Phone 7.

Perst findes også i en udgave rettet mod Googles mobil-platform Android.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere