Kvindelig superhacker har solgt en million e-bøger

Som den første e-bog er fortællingen om superhackeren Lisbeth Salander, nu solgt i en million eksemplarer til populær e-bogslæser

Artikel top billede

Foto: Nordisk Film

Det er ikke bare på det store lærred, at navnet Salander er på alles læber. Bøgerne om den fiktive svenske superhacker, der optræder i Stieg Larssons Milliniumtriologi er nu blevet solgt i en million eksemplarer til Amazons e-bogslæser Kindle.

Samtidig er den afdøde svenske forfatter den første, som sælger en million enheder til det populære apparat.

Salgsrekorden er den anden milpæl for Amazon i spidsen af e-bogs-markedet. I sidste uge kunne firmaet fortælle, at der nu ryger flere elektroniske bøger end trykte "hardback" udgaver over disken i den digitale boghandel.

Alligevel er der stadig lang vej, før e-bøger indhenter trykte bøger totalt set. Fra begyndelsen af 2010 til maj udgjorde e-bøger 8,5 procent af den del af bogsalget, som Association of American Publishers holder øje med. I 2009, havde e-bøgerne en andel på 2,9 procent af salget.

Det er lavere priser på Kindle, Nook fra bogkæden Barnes And Noble og Sony's e-bogslæsere, som i øjeblikket driver væksten sammen med konkurrence fra Apples iPad og prisbillige e-læsere som eksempelvis Kobo.

Samtidig bliver muligheden for at læse e-bøger stadig mere tilgængelig, eksempelvis med apps til Android fra Amazon og Barnes And Noble.

Med en million solgte bøger bliver svenske Stieg Larsson med bøgerne om punker-hackeren Lisbeth Salander det første medlem af Amazons Kindle Million Club.

Milliniumtriologien dækker bøgerne Mænd der hader Kvinder, Pigen der legede med ilden og Luftkastellet der blev sprængt.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S