SAP accepterer erstatningsansvar i Oracle-retssag

Tre måneder inden parterne skal i retten, nægter SAP at betale alle de milliarder af dollars, som Oracle kræver.

Artikel top billede

Computerworld News Service: SAP accepterer nu sit ansvar i visse af Oracles erstatningskrav i en sag, der handler om blandt andet ophavsretskrænkelser. Men SAP vil forsat bekæmpe, hvad virksomheden kalder Oracles "voldsomt overdrevne" erstatningskrav på milliarder af amerikanske dollars.

Denne udvikling sker nu, cirka tre måneder før de to parter ellers skal møde i retten, i en sag, som Oracle anlagde for mere end tre år siden angående SAP's datterselskab TomorrowNows handlinger.

TomorrowNow leverede vedligeholdelsesydelser til kunder af Oracles PeopleSoft- og J.D. Edwards-software, og Oracle anklagede virksomheden for at downloade softwarerettelser og andet materiale ulovligt fra sit kundesupport-website.

SAP erkendte næsten fra starten, at TomorrowNow havde begået "fejltrin," og har siden lukket divisionen, som virksomheden opkøbte i 2005. I torsdags offentliggjorde SAP at være villig til at påtage sig erstatningsansvar i forhold til Oracles påstande om ophavsretskrænkelser og ulovlig download af materiale, hvis Oracle til gengæld er villig til at frafalde andre anklager.

Men SAP vil fortsat argumentere for, at Oracles erstatningskrav er urimelige. Oracle kræver "milliarder i skadeserstatning," mens "den egentlige skade kan måles i maksimalt tocifrede millionbeløb," skriver SAP i et dokument (PDF), der blev indgivet til domstolen i torsdags.

"SAP anerkender, ikke blot at TomorrowNow begik fejltrin, men også at sagsøger er berettiget til kompensation, for hvilken SAP vil acceptere ultimativt finansielt ansvar. Denne kompensation skal dog være baseret i virkeligheden og i lovgivningen," skriver SAP's advokater.

SAP ønsker også at forkorte retssagen til to uger fra de seks uger, der på nuværende tidspunkt er afsat.

En talskvinde fra Oracle oplyser, at virksomheden afviser at kommentere på SAP's udmelding.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S