Tinglysnings-formand: Ingen hoveder skal rulle

Formand for Domstolsstyrelsen, Niels Grubbe, afviser, at hoveder kommer til rulle som følge af kritikken af den digitale tinglysning.

Artikel top billede

Ingen hoveder skal rulle. For kritikken fra Rigsrevisonen er forfejlet.

Formanden for Domstolsstyrelsens bestyrelse, Niels Grubbe, afviser, at styrelsen kunne have forudset den sagspukkel, der skulle ordnes manuelt i tinglysningen.

"Der står (i Rigsrevisionens rapport, red.), at vi ikke lavede beregninger på det. Men jeg ved ærligt talt ikke hvordan man laver beregninger på noget som man ikke kan forudsige," siger Niels Grubbe.

Han oplyser, at der var afsat 25 procent ekstra mandskab til opgaven. Samtidig gik en scanner ned. Og der var et stort antal sager fra den papirbaserede tinglysning med fejl, der også skulle ordnes.

"Det kunne vi simpelthen ikke forudsige," siger Niels Grubbe.

Kritik forfejlet

Er kritikken fra Rigsrevisionen dermed forfejlet?

"Vi kunne på dette afgørende punkt ikke have gjort det anderledes," siger Niels Grubbe.

Han henviser også til kritik af økonomistyringen, men understreger, at ingen budgetter blev overskredet. Der blev bevilliget flere penge undervejs, men de budgetter blev alle holdt, oplyser han.

Men det er en voldsom kritik af den styrelse du er formand for?

"Det er en skarp kritik, som vi er ked af," siger han.

Ingen hoveder vil rulle

Vil kritikken få konsekvenser internt i Domstolsstyrelsen? Vil der rulle hoveder?

"Nej. Vi har overvejet og drøftet hele projektet og ledelsen af det. Men vi har ikke fundet anledning til, at nogle skulle fyres eller andet," siger Niels Grubbe.

Har nogle af Jeres direktører tilbudt at gå som følge af den massive kritik fra Rigsrevisionen?

"Nej."

Hvordan tror du, at de familier, der har tabt 100.000 kroner på de fejl, som Rigsrevisionen giver Jer skylden for, tænker, når det ingen konsekvenser får?

"Som sagt, så er en del af kritikken ikke berettiget. Men jeg har fuld forståelse for, at brugere, der har oplevet lange sagsbehandlingstider, er frustrerede. Det vil jeg gerne beklage. Kammeradvokaten er i øjeblikket ved at se på, om forløbet bør give anledning til erstatninger."

Niels Grubbe understreger, at Rigsrevisionen nåede frem til samme konklusionen, som styrelsen angående det faktum, at miseren ikke skyldtes selve it-systemet.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvaret

AI engineer til Forsvarets AI Center

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,