Tinglysningchef beskylder advokater for dobbeltspil

Nu angriber Domstolsstyrelsens direktør de Danske Advokater. Den ordning, som advokaterne kritiserer, har de selv været med til at udforme, lyder det.

Artikel top billede

Direktør for Domstolsstyrelsen, Adam Wolf, er alt andet end tilfreds med Danske Advokaters dobbeltmoral.

Først kritiserede ITEK under Dansk Industri advokaterne for at være medskyldige i tinglysningsskandalen.

langede Danske Advokater ud efter selve konstruktionen af fuldmagtsordningen.

Og nu giver direktøren for Domstolsstyrelsen, Adam Wolf, advokaterne et rap over nalderne.

Godt nok pakket ind i embedsmands-sprog, men budskabet er ikke til at tage fejl af.

"Det er helt rigtigt, at fuldmagterne ikke var det eneste problem i efteråret, og at vores hotline ikke fungerede godt nok."

"Men advokaternes repræsentanter har været dybt involverede i at udforme den fuldmagtsordning, som de nu kritiserer, og mange advokater har foretrukket at håndtere tinglysningen på papir i forhold til kunderne som i de gode gamle dage," siger Adam Wolf.

Initiativer kommer for sent
Han forklarer, at manglende initiativ fra advokaterne bærer den største skyld.

"Det største problem er imidlertid, at Danske Advokater og Danske Boligadvokater ikke tog initiativ til at samle sektoren omkring en egentlig digital systemløsning for advokater, som det ellers var forventet i Tinglysningsudvalget tilbage i 2005-2006," siger Adam Wolf.

Og han fortsætter:

"Vi er imidlertid glade for at konstatere, at Danske Advokater nu har ansat en medarbejder til at hjælpe advokatkontorerne med at tilrettelægge egne sagsgange omkring tinglysningen," siger han.

"Det er også positivt, at der nu tilsyneladende er interesse hos advokaterne for at udvikle en mere digital løsning til advokatkontorerne," siger han.

Afslutningsvis konkluderer Adam Wolf dog, at det bare skulle være sket for flere år siden.

"Der er ingen tvivl om, at digital tinglysning havde fået en bedre start, hvis begge disse initiativer var blevet taget for flere år siden," siger han.

Adam Wolf selv har i øvrigt fået den tvivlsomme ære, at blive nævnt af Liberal Alliance som en af flere offentlige chefer, der burde fyres, fordi de ikke har magtet deres job.

En ordfører fra partiet kaldte det i samme omgang "kafkask", at direktøren i stedet for en fyreseddel har fået en bonus på godt en kvart million kroner over tre år - oven i sin millionhyre.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S