Hacker tager ansvaret for 'Here you have'-ormen

En USA-kritisk hacker, som hævder at stå bag den hurtigt spredende e-mailvirus, der i sidste uge tvang store virksomheders netværk i knæ, fortæller, at ormen delvist er designet som et propaganda-værktøj.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En hacker, der kalder sig Iraq Resistence, har svaret på spørgsmål sendt til en e-mailadresse associeret med "Here you have"-ormen, som i en kort periode stod for omtrent 10 procent af al spam på internettet.

Han (eller hun) har ikke afsløret nogen detaljer om sin identitet, men siger at: "Denne orm er blot et værktøj, der skal hjælpe min stemme til at nå ud til folk, måske... eller måske er det noget andet."

Han fortæller, at han ikke havde forventet, at ormen ville sprede sig så kraftigt, som den gjorde, og bemærker, at han kunne have gjort langt større skade hos ofrene.

"Jeg kunne have smadret alle de inficerede computere, men det ønskede jeg ikke at gøre," skriver hackeren. "Jeg håber, at alle forstår, at jeg ikke er en negativ person!" I andre dele af meddelelsen udtrykker han kritik af USA's krig i Irak.

Søndag offentliggjorde Iraq Resistance en video på YouTube, der gengiver disse holdninger, hvori han via en computergeneret stemme hævder, at hans handlinger ikke er lige så slemme som Terry Jones' handlinger. Jones er præsten fra en lille kirke i Florida, der i sidste uge fik verdens opmærksomhed, da han truede med at afbrænde et par hundrede kopier af Koranen.

Sikkerhedseksperter er enige om, at ormen kunne have forårsaget større skade. Den indeholdte dog nogle meget skadelige elementer såsom software til logning af kodeord og et bagdørsprogram, der kunne udnyttes til at lade en hacker få kontrol over de inficerede maskiner. Men fordi softwaren ikke var forfærdelig sofistikeret, blev den i sidste uge hurtigt isoleret, i takt med man fik lukket ned for de webservere, den udnyttede til at inficere maskiner og til at udsende nye kommandoer.

"Here you have"-ormen spredte sig, når ofrene klikkede på et link og derefter tillod et skadeligt script at køre på deres computere. Ormen udgør en efterfølger med større succes end den orm, der i august også indeholdte den e-mailadresse, som Iraq Resistance har anvendt til at kommunikere med IDG News Service.

Ormen stod ifølge Cisco for mellem seks og 14 procent af den globale spam i nogle få timer torsdag. Det gik hovedsagligt ud over store virksomheders e-mailnetværk i USA.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse