Hacker tager ansvaret for 'Here you have'-ormen

En USA-kritisk hacker, som hævder at stå bag den hurtigt spredende e-mailvirus, der i sidste uge tvang store virksomheders netværk i knæ, fortæller, at ormen delvist er designet som et propaganda-værktøj.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En hacker, der kalder sig Iraq Resistence, har svaret på spørgsmål sendt til en e-mailadresse associeret med "Here you have"-ormen, som i en kort periode stod for omtrent 10 procent af al spam på internettet.

Han (eller hun) har ikke afsløret nogen detaljer om sin identitet, men siger at: "Denne orm er blot et værktøj, der skal hjælpe min stemme til at nå ud til folk, måske... eller måske er det noget andet."

Han fortæller, at han ikke havde forventet, at ormen ville sprede sig så kraftigt, som den gjorde, og bemærker, at han kunne have gjort langt større skade hos ofrene.

"Jeg kunne have smadret alle de inficerede computere, men det ønskede jeg ikke at gøre," skriver hackeren. "Jeg håber, at alle forstår, at jeg ikke er en negativ person!" I andre dele af meddelelsen udtrykker han kritik af USA's krig i Irak.

Søndag offentliggjorde Iraq Resistance en video på YouTube, der gengiver disse holdninger, hvori han via en computergeneret stemme hævder, at hans handlinger ikke er lige så slemme som Terry Jones' handlinger. Jones er præsten fra en lille kirke i Florida, der i sidste uge fik verdens opmærksomhed, da han truede med at afbrænde et par hundrede kopier af Koranen.

Sikkerhedseksperter er enige om, at ormen kunne have forårsaget større skade. Den indeholdte dog nogle meget skadelige elementer såsom software til logning af kodeord og et bagdørsprogram, der kunne udnyttes til at lade en hacker få kontrol over de inficerede maskiner. Men fordi softwaren ikke var forfærdelig sofistikeret, blev den i sidste uge hurtigt isoleret, i takt med man fik lukket ned for de webservere, den udnyttede til at inficere maskiner og til at udsende nye kommandoer.

"Here you have"-ormen spredte sig, når ofrene klikkede på et link og derefter tillod et skadeligt script at køre på deres computere. Ormen udgør en efterfølger med større succes end den orm, der i august også indeholdte den e-mailadresse, som Iraq Resistance har anvendt til at kommunikere med IDG News Service.

Ormen stod ifølge Cisco for mellem seks og 14 procent af den globale spam i nogle få timer torsdag. Det gik hovedsagligt ud over store virksomheders e-mailnetværk i USA.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Uspecificeret arbejdssted

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S