Ø: Videnskabsministeren skal redegøre for NemID

Videnskabsministeren drages nu ind i debatten om, hvorvidt NemID lever op til FN-konvention.

Artikel top billede

Partiet Enhedslisten drager nu videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) ind i spørgsmålet om NemID's handicapvenlighed.

Lars Ballieu Christensen fra virksomheden Sensus, der er specialist i it til handicappede, har kritiseret NemID-løsningen for at være i strid med FN's handicapkonvention, fordi der ikke tages hensyn til store dele af brugerne, der har særlige behov i forbindelse med it-brug.

Den tråd tager it-ordfører for Enhedslisten Per Clausen nu op, og han strikker den sammen til et spørgsmål til videnskabsministeren:

"Ministeren bedes kommentere kritikken af NemId for at være i strid med FNs handicapkonvention, samt redegøre for, hvilke initiativer ministeren vil tage for at sikre, at indførelsen af NemId ikke giver begrænsninger i mulighederne for at kommunikere med de offentlige myndigheder for mennesker med et handicap," lyder Per Clausens spørgsmål.

"Hvis konventionen overtrædes, må ministeren ændre på løsningen," siger han til Computerworld.

Læs også: Kritik: NemID strider mod FN-konvention

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen